Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko může takto děsivě prý zareagovat na sankce

Vladimír Putin (uprostřed)
Vladimír Putin (uprostřed)
Foto: Mil.ru

Sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií proti Rusku mohou mít tvrdý dopad i na Evropu. Americký novinář a analytik žijící v České republice Erik Best upozorňuje, že Rusko nedisponuje jen ropou a zemním plynem. Má i další děsivé možnosti, kterými může udeřit.

Spojené státy a Evropská unie v minulých dnech uvalily další sankce proti Rusku v reakci na situaci na Ukrajině. Best upozorňuje, že obecně se má za to, že sankce ublíží Rusku mnohem víc než Evropě nebo Spojeným státům. tato domněnka může vycházet z přesvědčení, že Rusko je na Západu závislejší než Západ na Rusku.

Analytik na svém webu The Fleet Sheet ale upozorňuje, že Rusko disponuje více možnostmi a zemní plyn a ropa nejsou jeho jediné zbraně. "Může například přerušit dohody o ochraně práv intelektuálního vlastnictví a stát se nestydatým propagátorem nelegálního stahování hollywoodských filmů a hudby," tvrdí Best.

Uvádí i další příklady. "Rusko by například mohlo poskytnout imunitu všem svým občanům, kteří přijali úplatky od cizích společností, a pobídnout je, aby zaslali místopřísežná prohlášení o korupčních praktikách Evropskému úřadu pro boj proti podvodům nebo americkému ministerstvu spravedlnosti," tvrdí analytik.

"I bez toho se minulý týden společnost Hewlett-Packard přiznala k uplácení v Rusku. Představte si, co by asi ruské firmy mohly povědět o různých svých dohodách s Českou exportní bankou," pokračuje Best.

Pokud by se Rusko rozhodlo promluvit, mohlo by podle Besta prozradit ještě jednu věc: "Nejtvrdší odvetou by samozřejmě bylo, kdyby Rusko nechalo uniknout dokumenty KGB se záznamy o tom, kdo byl celá léta na její výplatní listině," uzavřel Best.

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

24. listopadu 2025 15:22

Předpověď počasí na noc a úterý 25. listopadu

Připravte se na oblačnou noc a chladný den, místy se srážkami. Meteorologové upozorňují na možnost sněžení, deště se sněhem a tvorby ledovky. Podrobnosti o počasí na noc a úterý přináší Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Komentář

Česko může mít největší zbrojovku Evropy. Strnad plánuje obří expanzi i vstup na burzu

Česko se může stát domovem největší evropské zbrojovky a výrobce vojenské techniky. Alespoň tedy pokud se naplní plány Michala Strnada, majitele tuzemského výrobce zbraní, munice a vojenské i jiné techniky Czechoslovak Group (CSG). Strnad, který rozhovory příliš neposkytuje, v dnešním interview pro agenturu Bloomberg odhaluje smělé záměry: „Chci z CSG vybudovat největší firmu obranného průmyslu v Evropě.“