Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastavení plynu pro Ukrajinu nás neohrozí, tvrdí plynárenský svaz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Prezident Putin ve svém dopise ze dne 15. května 2014 nepíše o zastavení dodávek „ruského plynu pro Evropu“, ale jen o části ruského exportu zemního plynu pro Ukrajinu. Zatím neexistují žádné signály, že by mělo dojít k omezení dodávek plynu jinou, např. severní cestou. Novou diversifikací přepravy severní cestou má ČR dnes strategickou výhodu a díky existenci plynovodu NordStream je ČR ve zcela odlišné situaci než tomu bylo v roce 2009.

„Pokud by došlo k odstavení dodávek zemního plynu přes Ukrajinu, Česká republika nemá žádný problém. Díky diversifikaci cest a plynovodu Gazela je dnes pro Českou republiku zcela odlišná situace oproti roku 2009," říká Miloslav Zaur, předseda Rady Českého plynárenského svazu.

„Vzhledem ke svému propojení na vysoce kapacitní evropské mezinárodní plynovody, jako je NordStream, které vedou z Ruska severní cestou a schopnosti tranzitní soustavy společnosti Net4Gas přepravovat plyn i ve směru západ - východ by problém s dodávkami plynu ČR mít neměla. Je potřeba si samozřejmě přiznat, že v situaci úplného zastavení dodávek ruského plynu do Evropy není v současné době náhradní řešení. Myslím, že k takovému zásadnímu kroku jako zastavení dodávek severní cestou nemá zatím Rusko žádný důvod a ani v dopise toto nezmiňuje," dodává Miloslav Zaur.

„Není opravdu důvod k žádným obavám, v novém propojení české soustavy severní cestou přes hranice s Německem máme dnes velkou strategickou výhodu pro spolehlivé dodávky," zdůrazňuje Miloslav Zaur.

„Pokud by došlo v omezení dodávek ukrajinskou cestou, umíme si také představit, že by pro tuto přepravní cestu mohlo být zvoleno stejné řešení jako v roce 2009, kdy na území Ukrajiny byla vyslána mise evropských pozorovatelů, kteří na uzlových bodech ukrajinské plynárenské soustavy sledovali cestu ruského plynu nakoupeného zeměmi EU," říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

Dopis prezidenta Putina navíc ani nezmiňuje „zastavení dopravy přes Ukrajinu", uvádí jen, že od 1. června 2014 budou dodávky plynu Ukrajině odpovídat předem zaplacenému množství (přesně v souladu s platným kontraktem).

„V tuto chvíli není žádný důvod se obávat, že by mělo dojít k omezení dodávek plynu do České republiky. Navíc podzemní zásobníky v ČR se už několik měsíců naplňují na zimu a jsou nejméně z poloviny plné, tedy plynárenské společnosti jsou připraveny i na případné výpadky dodávek," říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

„Na evropském trhu je také v tuto dobu dostatek a přebytek zemního plynu a soustředíme se spíše na to, jak bychom mohli pomoci sousedním zemím, které volbu jiných přepravních cest nemají," dodává Jan Ruml.

Témata:  Rusko zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.