Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ze zdravotnictví zmizí 5,5 miliard. Heger vidí problém v koalici

Ze zdravotnictví zmizí 5,5 miliard. Heger vidí problém v koalici

Foto: Česká televize

Po definitivním zrušení poplatku za pobyt v nemocnici přichází na řadu další "škrty". Vláda uvažuje o postupném zrušení všech poplatků ve zdravotnictví s výjimkou 90korunové částky za ambulantní péči. Podle bývalého ministra Hegera to ale pacienti i zdravotnictví ustojí.

"Já si myslím, že to nezpůsobí problémy pacientům, ani se to zdravotnictví finančně nerozpadne. Problém je v tom, že ty poplatky mají přece jenom nějaký regulační účinek a mají jakýsi výchovný účinek na pacienty," prohlásil Leoš Heger v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Poplatky ve zdravotnictví mají podle slov bývalého ministra zdravotnictví dvě funknce - účinek regulační a finančí. První z nich je však pro pacienty výhodný, neboť tlačí na lékaře, aby pacienty nenechávali v nemocnici zbytečně dlouho. "Pacientům to vadí nejenom z hlediska lidského - ležet v nemocnici, když už se cítí jakž takž v pořádku, ale vadí jim to i z hlediska finančního," dodává.

Finanční ztráta bude pro nemocnice a celý systém zdravotnictví citelná, údajně by se to ale na kvalitě péče nemělo projevit. Otázkou zůstává, jak se s tímto propadem popere vláda.

"Dneska jsou to 2 miliardy za hospitalizace, ale zbývají a sociální demokracie prostě je přesvědčena, že do konce roku zruší i ty ostatní poplatky, takže to bude zase dohromady 5,5 miliard, které zmizí a jestli se podaří panu ministru Němečkovi získat 2 miliardy od ministra financí, je otázka. Ministr financí se zatím vyjádřil poměrně ostře, ale i kdyby je získal, tak je tady problém, že prostě ty 2 miliardy budou chybět ve státním rozpočtu," prohlásil Heger na Radiožurnálu.

Rovněž vyjádřil opoziční názor, podle kterého by spoluúčast ve zdravotnictví měla zůstat, nutí prý tak občany k větší starosti o své zdraví. Dnešní koalice to ale vidí jinak, "myslí si, že stát by se měl prostě postarat o všechno a bude-li to kompenzovat, tak to bude stát ten státní rozpočet něco na úkor zase jiných resortů," dodává.

Témata:  Leoš Heger zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.