Heger chce nemocnicím zarazit kšeftování s přístroji

Nový úřad, který bude hlídat, do čeho budou nemocnice investovat a co je už příliš drahé, chce vytvořit ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Novinka se bude týkat zdravotnických technologií, jež budou proti těm nynějším o více než sto tisíc korun na pacienta dražší, informuje sobotní MF DNES.

660
reklama

Ostravská nemocnice si pořídila magnetickou rezonanci za 21 milionů korun, zatímco kladenská koupila tentýž přístroj za 42 milionů. I to je jedním z důvodů, proč chce ministr investice do nových zdravotnických technologií hlídat.
 
Nově by mělo platit, že pokud budou lékařské přístroje, nové léčebné postupy či léky - s výjimkou těch na vzácné choroby - oproti stávajícím o více než sto tisíc korun na pacienta dražší, tak budou muset povinně projít takzvaným procesem HTA. Tedy zhodnocením, zda se v Česku vůbec vyplatí do novinky investovat, informuje deník.
 
To samé bude platit i v případě, že bude hrozit, že se léčba prodraží zdravotním pojišťovnám o více než dvacet milionů na rok.
 
Podle ministerstva zdravotnictví je to snaha zavést do českého prostředí proces, který v zahraničí už funguje například ve Velké Británii či v Rakousku.
 
Hodnotit přínos nových přístrojů, ale i léků či léčebných postupů má nový úřad. "Ten pak svá zjištění předá komisi ministerstva zdravotnictví s tím, že buď doporučí novinku zavést, nebo ji navrhne zavést jako nadstandard, za nějž pacienti platí, nebo ji odmítne jako příliš drahou," popsal pro list Hegerův náměstek Pavel Vepřek.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky