Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdraží elektřina kvůli intervenci ČNB?

Zdraží elektřina kvůli intervenci ČNB?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Obavy ze zdražení elektřiny jsou mylné! Každý se bál, že oslabení koruny bude mít drsné následky na cenu elektřiny, protože vše začalo zdražovat. Ceny se nebudou výrazně měnit, protože velcí dodavatelé elektřiny již nakoupili velké množství elektřiny dopředu. Na ceníky menších dodavatelů se ještě čeká.

Velcí dodavatelé, jako jsou ČEZ, PRE a E.ON, již nakoupili elektřinu do zásoby. To je důvod, proč prozatím nebudou zvyšovat ceny a umělý zásah České národní banky nebude mít vliv na cenu elektřiny. Malí dodavatelé při přípravě nových ceníků nešli na hranu svých možností a oslabením naší měny tak nedochází k zásadnímu tlaku na přepracování ceníků. Na stanovení cen pro rok 2014 mají dodavatelé ještě 14 dnů.Zásah ČNB způsobil jen růst o zhruba 50 Kč za mWh. Zásadní oslabení měny se tak projeví až v průběhu nového roku, záleží samozřejmě na politice ČNB. Pokud bude držet kurz na stávající hladině cena bude stejná, větší zásah by jí ovlivnit mohl, ale až v druhé půlce roku 2014. Posílením koruny by samozřejmě pomohlo k nižším cenám a stabilnějšímu trhu.

Zásah ČNB by mohl mít dopad na menší dodavatele, kteří doposud nezveřejnili ceník pro následující rok 2014, těch je zhruba dvacítka. Velkých dodavatelů, kteří již zveřejnili ceníky, se oslabení Kč v roce 2014 neprojeví. Pokud chcete změnit dodavatele elektřiny, zjistěte si online pomocí internetových srovnáčů, který je pro vás nejvýhodnější.Znamená to tedy, že pro rok 2014 se s ohledem na oslabení koruny ceny elektřiny výrazně měnit nebudou. Je to hlavně tím, že velké společnosti již mají zásoby elektřiny. Malí dodavatelé půjdou stejně jako v loňském roce s cenami pod ty velké, celkově se ceny ale budou držet ve stabilním stavu nebo se ještě sníží.

Témata:  energetika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.