Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozpad eurozóny by byl ekonomickou katastrofou

Britský ministr financí George Osborne ve čtvrtek prohlásil, že rozpad eurozóny by měl katastrofální dopad na Evropu i na Velkou Británii. Informovala o tom agentura Reuters.

„Rozpad eurozóny by byl ekonomickou katastrofou i pro Velkou Británii, takže musíme přijmout nutnost širší fiskální integrace skupiny zemí platících eurem. Současně ale musíme zajistit, že nebudeme součástí tohoto procesu,“ zdůraznil.

Ve svém projevu v tamním parlamentu ministr uvedl, že Británie není imunní vůči současným turbulencím na finančních trzích. Obnova z globálních šoků, za kterými stojí dluhové potíže, bude dle jeho slov vždy tvrdá.

Londýn přijal neochvějný závazek snížit vysoký rozpočtový schodek. „Musíme pokračovat v implementaci plánů na fiskální konsolidaci, které přinesly stabilitu na naše dluhopisové trhy,“ dodal Osborne. Britská centrální banka (BoE) ve své poslední prognóze uvedla, že tamní hospodářství v letošním roce poroste pomaleji, než se očekávalo. V letošním roce by si britský hrubý domácí produkt (HDP) měl polepšit pouze o 1,4 procenta. Původní květnová prognóza banky počítala s růstem na úrovni 1,8 procenta. Podle dalšího odhadu by ekonomika měla v roce 2012 mírně zrychlit a přidat dvě až tři procenta. „Největší rizika ohrožující výhled světové poptávky pocházejí z eurozóny a z důležitých výzev, kterým čelí některé členské země, jež se snaží zajistit udržitelnost fiskální situace a stabilitu bankovních systémů,“ uvedla banka ve svém středečním prohlášení.

Témata:  EU

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.