Kdy nemusíte platit spotřebu vody? Záleží na vodoměru

Také se každý měsíc děsíte při pohledu na vodoměr, kolik že to vaší domácností proteče vody a že se pomalu nedoplatíte? Jak vodou šetřit, je věc jedna, ale pořádně si prozkoumejte, jaký máte doma vodoměr. Pokud je neověřený, nemusíte spotřebu vody platit, upozorňuje společnost ENBRA.

660
reklama

Provozovatelé někdy podceňují zákonem nařízené periodické ověřování vodoměrů. Ukazují to zkušenosti společnosti ENBRA, která se zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby tepla a vody. Spotřebu naměřenou neověřeným vodoměrem domácnosti nejsou povinny zaplatit. Vodoměry instalované pro účely poměrového rozúčtování spotřeby je nutné ověřovat periodicky každých 5 let.

Vodoměry patří k měřicím přístrojům, které je nutné ze zákona periodicky ověřovat v autorizované zkušebně. Jenom ověřený vodoměr totiž může poskytnout provozovateli údaje, na jejichž základě lze vystavit spotřebiteli fakturu. Vodoměr na studenou vodu je přitom podle vyhlášky 345/2002 Sb. nutné ověřit jednou za šest let a měřič spotřeby teplé vody jednou za čtyři roky. Ověřovací lhůta vodoměrů, které se používají pro rozúčtování spotřeby vody v domácnostech, je pak pět let.

„Pokud spotřebitel zjistí, že jeho vodoměr již překročil ověřovací lhůtu, nemusí platit fakturu za spotřebovanou vodu, majiteli domu pak vzniká škoda. Rok ověření lze přitom dobře poznat ze značky umístěné na přední straně vodoměru," upozorňuje Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti.

Ověření a správná kalibrace vodoměru je pro majitele nájemních domů a společenstva vlastníků velmi důležitá. Autorizovaná zkušebna totiž dokáže odhalit nejen vadné a nepřesně měřicí kusy, ale také vodoměry, u nichž došlo k pokusům o mechanické ovlivnění.

Témata: voda | finance

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky