Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy nemusíte platit spotřebu vody? Záleží na vodoměru

Kdy nemusíte platit spotřebu vody? Záleží na vodoměru

Foto: Pixmac

Také se každý měsíc děsíte při pohledu na vodoměr, kolik že to vaší domácností proteče vody a že se pomalu nedoplatíte? Jak vodou šetřit, je věc jedna, ale pořádně si prozkoumejte, jaký máte doma vodoměr. Pokud je neověřený, nemusíte spotřebu vody platit, upozorňuje společnost ENBRA.

Provozovatelé někdy podceňují zákonem nařízené periodické ověřování vodoměrů. Ukazují to zkušenosti společnosti ENBRA, která se zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby tepla a vody. Spotřebu naměřenou neověřeným vodoměrem domácnosti nejsou povinny zaplatit. Vodoměry instalované pro účely poměrového rozúčtování spotřeby je nutné ověřovat periodicky každých 5 let.

Vodoměry patří k měřicím přístrojům, které je nutné ze zákona periodicky ověřovat v autorizované zkušebně. Jenom ověřený vodoměr totiž může poskytnout provozovateli údaje, na jejichž základě lze vystavit spotřebiteli fakturu. Vodoměr na studenou vodu je přitom podle vyhlášky 345/2002 Sb. nutné ověřit jednou za šest let a měřič spotřeby teplé vody jednou za čtyři roky. Ověřovací lhůta vodoměrů, které se používají pro rozúčtování spotřeby vody v domácnostech, je pak pět let.

„Pokud spotřebitel zjistí, že jeho vodoměr již překročil ověřovací lhůtu, nemusí platit fakturu za spotřebovanou vodu, majiteli domu pak vzniká škoda. Rok ověření lze přitom dobře poznat ze značky umístěné na přední straně vodoměru," upozorňuje Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti.

Ověření a správná kalibrace vodoměru je pro majitele nájemních domů a společenstva vlastníků velmi důležitá. Autorizovaná zkušebna totiž dokáže odhalit nejen vadné a nepřesně měřicí kusy, ale také vodoměry, u nichž došlo k pokusům o mechanické ovlivnění.

Témata:  voda finance

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy