Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stovkám tisíc lidí zdraží zdravotní pojištění, patříte mezi ně?

Stovkám tisíc lidí zdraží zdravotní pojištění, patříte mezi ně?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Své odvody na zdravotní pojištění si budou muset sami zvednout stovky tisíc pojištěnců. Jen u VZP, největší české zdravotní pojišťovny, bude k tomuto kroku donuceno 150 tisíc klientů. Proč?

Novinku má na svědomí Rusnokova vláda, která zvýšila minimální mzdu o 500 na 8500 korun. Kvůli tomu si například studenti nad 26 let připlatí zhruba 820 korun ročně. Změna se dotkne i některých nezaměstnaných, tedy ve zkratce těch, kteří mají do kapsy nejhlouběji.

„Minimální mzda je vyměřovacím základem pro odvody zdravotního pojištění u tzv. osob bez zdanitelných příjmů. To jsou ti lidé, kteří celý kalendářní měsíc nejsou zaměstnáni, nemají příjem z podnikání nebo za ně neplatí pojistné stát," vysvětluje problematiku systému Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

Kromě toho musí na změnu reagovat i všichni zaměstnavatelé, kteří jsou povinni upravit odvody na pojistné u svých zaměstnanců. U zaměstnanců je totiž minimální mzda zároveň minimálním vyměřovacím základem pro odvod pojistného. „Tím pádem se zvýší doplatky do minimálního vyměřovacího základu či ke zvýšení platby za každý den neplaceného volna," doplnil Tichý. Doplnil, že v tomto případě je rozdíl v tom, že dotyční se nemusí o nic starat, povinností je zatížen jejich zaměstnavatel.

Rusnokova úřednická vláda ovšem upozorňuje, že zvýšení minimální mzdy bylo nezbytné. Ta byla naposledy navýšena před pěti lety a to jen o 45 korun.

Témata:  zdravotnictví pojišťovny

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy