Pojištění na dovolenou: Jaké si zařídit před odjezdem do ciziny?

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Pak pozor, nezapomeňte se pojistit! Pokud by se vám totiž přihodily v cizině nějaké zdravotní komplikace, může se vám to pořádně prodražit. Kupříkladu hospitalizace v Chorvatsku kvůli infarktu, což je spojeno s převozem do Česka, přijde na 300 tisíc korun.

reklama

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Jako občané Evropské unie (EU) máme s Evropským průkazem zdravotního pojištění (modrá kartička) právo na zdravotní péči v zemích EU a navíc v zemích Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko). Zdravotní péče je vám poskytnuta za stejných podmínek jako místním obyvatelům.

Komerční cestovní pojištění

V některých zemích však platí pacient spoluúčast, takže se vyplatí si pořídit i komerční cestovní pojištění. To vám pokryje například repatriaci – převoz nemocného nebo v případě úmrtí jeho ostatků do domovské země. A cena leteckého převozu může dosáhnout až 300 tisíc korun. Krom toho cestovní pojištění pokryje i akutní poskytnutí první pomoci, ošetření ve zdravotním zařízení nebo nezbytnou hospitalizaci v místě pobytu. Cestovní pojištění se vztahuje i na akutní zubní ošetření.

Jak se pojistit

Cestovní pojištění se sjednává v kamenných pobočkách jednotlivých pojišťoven nebo online, což bývá výhodnější. Pojišťovny nabízejí takto slevy až ve výši 10 %.

Cena pojištění se odvíjí podle destinace, kam cestujete. Většina pojišťoven má tři kategorie – země Evropy, všechny země mimo USA a celý svět. To vychází z toho, že v USA je zdravotní péče nejdražší a spoluúčast Američanů nejvyšší. Záleží také, za jakým účelem cestujeme – zda jde o pojištění pro turistické účely, nebo o pojištění pracovních cest.

Úrazy

Cestovní pojištění vám uhradí nezbytné ošetření v případě úrazu. Je ale nutné se ujistit, jaké sporty pojišťovna považuje za adrenalinové, protože ty bývají z pojištění vyjmuty. Pokud k úrazu dojde pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek, může pojišťovna plnění omezit nebo úplně vyloučit.

Limit plnění

Je důležité zajímat se o horní limit plnění – to je nejvyšší částka, kterou pojišťovna za vaše ošetření uhradí. Jedná se o milionové částky, protože např. 15denní hospitalizace po mozkové příhodě přijde v USA na 1,5 milionu korun. Horní limit plnění by měl být alespoň 3 miliony, abyste si byli jistí, že v případě jakýchkoliv problémů nebudete mít se svým pojištěním problém.

Asistenční služba

Od pojišťovny dostanete telefonní číslo, na které se v případě zdravotních problémů obrátíte. Pracovník služby již řeší další kroky za vás. Asistenční služba pracuje 24 hodin denně 365 dní v roce a její pracovníci mluví česky. Pokud byste se rozhodli spolehnout pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění, tuto službu nemáte k dispozici a vše si musíte v zahraničí zařídit sami.

Další připojištění

K cestovnímu pojištění je možné si sjednat ještě další připojištění:

• Úrazové připojištění – kompenzuje trvalé následky nebo úmrtí následkem úrazu a také denní odškodné po dobu léčení úrazu. Pokud máte úrazové pojištění sjednané v ČR, není nutné si ho sjednávat znovu, platí totiž celosvětově.

• Připojištění cestovních zavazadel – pojišťovna uhradí klientovi škodu vzniklou ztrátou nebo odcizením zavazadla. Častá je spoluúčast klienta.

• Připojištění odpovědnosti za škodu – úhrada škody, kterou klient způsobí v zahraničí třetí osobě – vztahuje se na škodu hmotnou i na zdraví. Podmínkou plnění je, že škoda byla způsobena neúmyslně.

• Připojištění storna zájezdu – pokud klient ze závažných důvodů (onemocnění, úraz) nemůže odjet na dovolenou, pojišťovna za klienta uhradí velkou část storna zájezdu.

Témata: dovolená | pojišťovny

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky