Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozor na nový zákon: Do domu se vám může nastěhovat cizí člověk!

Pozor na nový zákon: Do domu se vám může nastěhovat cizí člověk!

Foto: Pixmac

Máte po rodičích se sourozenci společně dům, chalupu nebo chatu? Pokud dosud chtěl některý ze spolumajitelů nemovitost prodat, měli ostatní předkupní právo. Nový občanský zákoník však současné předkupní právo v rámci spoluvlastnictví ruší. Poradíme jak to řešit.

Pokud si nedáte pozor, může se tak stát, že přijedete na chalupu a spolu s vámi se tam budou rekreovat úplně cizí lidé. Ostatní spoluvlastníci to nijak neovlivní.

Nový zákoník by měl platit od ledna příštího roku, předkupní právo ale zaniká až 1. ledna 2015.

„V minulosti jsme řešili různé situace, kdy se spoluvlastník pokusil nemovitost rychle prodat bez souhlasu druhého spolumajitele. Ten se pak mohl dovolat neplatnosti takového převodu, nebo po kupujícím požadovat odkoupení nemovitosti za stejnou cenu. Toto nebezpečí nyní odpadne. Na druhou stranu už spolumajitel nebude moci ovlivnit, s kým bude spoluvlastnictví sdílet. Což nejspíš vyvolá nové spory," domnívá se Michal Ševčík z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Jak problémům předejít?

Od 1. 1. 2015 předkupní právo mezi spoluvlastníky zanikne ze zákona, ale ti si ho budou moci zřídit ve smlouvě. "U nemovitostí je navíc více než vhodné vložit předkupní právo do katastru nemovitostí," radí jak v budoucnu postupovat Ševčík.

Pokud tak spoluvlastníci neučiní, tato smlouva nebude nijak zavazovat nového nabyvatele převedeného podílu. Spoluvlastník bude moci vymáhat závazky plynoucí z této smlouvy, typicky např. smluvní pokutu po původním spoluvlastníku, ale nemůže nic vymáhat po novém majiteli převedeného podílu. Pokud právo do katastru nemovitostí vloženo bude, spoluvlastník se může domáhat, stejně jako dnes, neplatnosti takového převodu, nebo po kupujícím požadovat odkoupení nemovitosti za stejnou cenu.

Podle dosavadní právní úpravy musí kupující v případě nabídky předkupního práva zaplatit kupní cenu do dvou měsíců. Pokud tak neučiní, má se za to, že předkupního práva nevyužil.

Témata:  občanský zákoník nemovitosti

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.