Tisíce Čechů můžou od června definitivně přijít o auto

Nová zákonná úprava, která vstoupila v platnost v lednu tohoto roku, dává majitelům nepřihlášených vozidel nůž na krk.

Ilustrační fotografie

Pokud si majitel do letošního června nepřihlásí odhlášené auto, bude tento vůz trvale vyřazen z evidence a již ho nepůjde nikdy přihlásit. Provoz takového auta pak bude nezákonný a jeho majitel bude vystaven riziku vysokých pokut nebo náhrad škod například v situaci, kdy bude vozidlem způsobena dopravní nehoda.

Nepřihlášené vozidlo totiž nebude možno ani pojistit z titulu tzv. zákonné odpovědnosti. Pro majitele nepřihlášených vozidel to představuje ohromné riziko. Nový Občanský zákoník totiž umožňuje poškozeným požadovat po viníkovi i několikamilionová odškodnění za způsobené škody. 

Co tedy dělat v případě, že vozidlo není přihlášeno?

"Je nezbytné zajistit si všechny doklady, které jsou spojeny s prodejem vozidla a od původního majitele si nechat úředně ověřit plnou moc k převodu," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA. Podle něj by lidé neměli s takovým úkonem otálet. Dá se totiž předpokládat, že nedohlášených vozidel jezdí po českých silnicích až několik desítek tisíc. Registry proto budou velmi pravděpodobně přetížené, nová registrace se tak může protáhnout a v krajním případě ji majitel vozu ani nemusí stihnout. 

Určitou variantou může být podle Svobody i včasný prodej vozu: "Našim zákazníkům dokážeme nabídnout výkup takového vozu a následně zařídit dohlášení, případně prodej takového vozu na protiúčet. Klient se tak zbaví velmi nepříjemného problému a může jezdit v novém voze, kdy kompletní registraci zrealizujeme sami a na naše náklady.“ říká Svoboda.

Podle něj je ale nezbytné s takovým postupem neváhat: "V posledních týdnech se na naše autocentra obrací zvyšující se počet klientů, kteří potřebují řešit svízelnou situaci s registrací vozu." Pro 100% jistotu ohledně dohlášení vozidla radí Svoboda navštívit registr vozidel a přímo na místě zjistit, zda je vozidlo řádně odhlášeno, resp. přihlášeno na nového majitele.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky