Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Beznin a nafta zlevnily. Které regiony je prodávají nejlevněji?

Beznin a nafta zlevnily. Které regiony je prodávají nejlevněji?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu nepatrně klesly, benzin Natural 95 i nafta zlevnily v průměru shodně o devět haléřů na 35,05 Kč, resp. 34,44 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

„Příčinou mírného poklesu byly stagnující ceny benzinu a nafty na burze v Rotterdamu a posilující koruna,“ uvedl Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum. Cena ropy v průběhu uplynulých dnů prudce poklesla. Podle Tomčiaka je výhled pro české motoristy příznivý, nicméně zlevnění se bohužel v průběhu následujících dnů ještě nedočkáme. „Ceny ropy sice na světových trzích prudce klesají, ale průměrné ceny se na burze v Rotterdamu snižují mnohem pomaleji. Navíc je zde silný protivítr v podobě oslabující koruny vůči dolaru a právě slabší koruna zabrání v následujících dnech zlevnění,“ míní analytik. Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Ústeckém kraji (34,55 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,66 Kč). Nejvíce klesly ceny v Královéhradeckém kraji (o 30 haléřů), naopak na Olomoucku o pět haléřů vzrostly.

Také v případě nafty patří první místo Ústeckému kraji (34,00 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu jižní Morava (35,02 Kč). Největší pokles cen zaznamenali motoristé právě v Jihomoravském kraji (o 20 haléřů), naopak na Pardubicku nafta o tři haléře zdražila. Meziměsíčně zdražil Natural 95 v průměru o 65 haléřů, nafta o 71 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,26 Kč (10,3 %), nafta o 3,69 Kč (12,0 %). Na sousedním Slovensku ceny nejprodávanějších druhů pohonných hmot stagnovaly. Benzin Natural 95 zůstal na úrovni 1,466 eura (35,48 Kč), nafta na 1,348 eura (32,62 Kč). V pondělí o tom informoval server Natankuj.sk. Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy