Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci křičí: Raději se zabijeme! Co se v Česku děje?

Důchodci křičí: Raději se zabijeme! Co se v Česku děje?

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Krizová linka Senior telefon zaznamenala proti loňsku nárůst volajících o 2000 lidí, významně přitom stoupl počet hovorů se sebevražednou tematikou. Ty mají přímou souvislost se zhoršující se ekonomickou situací seniorů, za kterou často mohou dluhy spojené s nákupem zboží na předváděcích akcích.

"Telefonáty seniorů zvažujících sebevraždu jsou přitom jen špičkou ledovce. Mnoho důchodců dnes vnímá svoji ekonomickou situaci jako neřešitelnou," uvedla Jana Kosařová, vedoucí linky Senior telefon (800 157 157).

Neuvážené nákupy předraženého zboží a uzavírání smluv o úvěru na předváděcích akcích pro seniory pořádaných takzvanými šmejdy mají přitom svůj nemalý vliv i podle Lukáše Zeleného, vedoucího právní poradny časopisu dTest. "Zničujícím dopadům uvedených praktik se věnujeme velmi podrobně. Podle našich zkušeností z poradenské linky 299 149 009 se charakter těchto aktivit mění. Jsou sofistikovanější, pro seniory hůře čitelné a obecně agresivnější," doplňuje Lukáš Zelený.

Státní orgány jsou si nebezpečí předváděcích akcí dobře vědomi. Také proto jejich boj se šmejdy v minulém měsíci vyústil rekordní dvoumilionovou pokutou. Tu za promyšlený agresivní nátlak na seniory při předváděcích akcích udělila Česká obchodní inspekce reklamní firmě působící na Plzeňsku. "Nedostatky zjistila ČOI při třech prezentačních akcích společnosti. Za užití nátlakových praktik jí tak celkem už uložila pokuty za 2,47 milionu korun," uvedl ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč. ČOI dále navrhla zrušit této firmě živnostenské oprávnění.

Reagují ovšem i šmejdi, jejichž činnost v České republice se nyní dostala pod velký tlak. Pořadatelé předváděcích akcí se proto rozhodli mnoho svých aktivit přesunout za hranice prostřednictvím zahraničních poznávacích zájezdů s prodejem zboží. Lidé, kteří se takového zájezdu zúčastní, jsou vzhledem k neznalosti jazyka a prostředí podstatně více zranitelní a většinou koupi podlehnou.

Nákupy v zahraničí často připomínají drsné scény známé z tuzemských předváděcích akcí. "Někteří klienti popisovali, že byli ponecháni samotní v továrně na koberce s několika tureckými prodejci, kteří na ně začali vyvíjet enormní tlak. Nemohli kontaktovat nikoho ze svého zájezdu a ve strachu podlehli a zboží zakoupili," popsal Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

Témata:  důchodci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.