Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek uštědřil Čechům ránu: platy neporostou

Letos může Česko počítat v nejlepším případě se stagnací HDP a s meziročním růstem nezaměstnanosti o 0,4procentního bodu na 7,6 procenta. Inflace by sice měla na 2,1 procenta zpomalit, platy však porostou pomaleji, to jsou páteční závěry makroekonomické prognózy ministerstva financí.

Poslední statistiky o reálném vývoji hrubého domácího produktu ČR za loňský rok ukazují na pokles o 1,3 procenta, ekonomika se přitom nacházela v recesi v průběhu celého roku. Z propadu by se mělo hospodářství dostat sice již v prvním pololetí 2013, oživování ekonomické aktivity bude podle ministerstva přesto velmi pozvolné.

Tahounem hospodářství by měl být v letošním roce především čistý vývoz a v menší míře také tvorba hrubého kapitálu. Od těchto dvou složek si rezort financí slibuje, že by mohly vykompenzovat propad spotřeby domácností. "V roce 2014 by se HDP mohl zvýšit o 1,2 procenta, a to při kladném příspěvku jak zahraničního obchodu, tak i hrubých domácích výdajů. Zároveň očekáváme zpomalení růstu spotřebitelských cen na 1,7 procenta," uvedlo ministerstvo.

Zaměstnanost, která se v loňském roce zvýšila o 0,4procentního bodu, letos patrně o 0,2procentního bodu poklesne, v roce 2014 by měla stagnovat. Růst objemu mezd a platů by v tomto roce mohl dosáhnout 1,4 procenta, v roce 2014 pak 2,7 procenta. V obou letech by tempo růstu mezd a platů mělo mírně předstihnout dynamiku nominálního HDP.

Největšími riziky těchto odhadů jsou podle ministerstva financí především vlivy plynoucí z vnějšího prostředí, a to zejména kvůli poklesu HDP v eurozóně, do které putuje 0,3 procenta tuzemského exportu.

Témata:  ekonomika Miroslav Kalousek platy / mzdy

Související

Aktuálně se děje

22. října 2024 10:41

Chcete získat informace z registru dlužníků? Buďte obezřetní

Spotřebitelé by měli být obezřetní, chtějí-li získat informace z registru dlužníků. Provozovatelé těchto registrů často slibují detailní informace o stavu dluhů, ale mnohdy poskytnou neúplný přehled, za který si spotřebitel přesto připlatí. Jak se vyhnout zbytečným výdajům a kde získat spolehlivé informace? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy