Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finanční úřady praskají ve švech. Pozor na pokuty za pozdní daňové přiznání

Finanční úřady praskají ve švech. Pozor na pokuty za pozdní daňové přiznání

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Po velikonočních svátcích vyprší lhůta pro odevzdání daňového přiznání z daně z příjmu fyzických osob. Denně přinesou lidé na finanční úřady téměř sto tisíc přiznání a předpokládáme, že jich do 2. dubna dodají ještě dalších 500 tisíc, řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

"Celkově by podle našich odhadů na přepážkách úřadů mělo skončit letos asi 1,96 milionu přiznání. Do konce první lhůty jich lidé odevzdají asi 1,3 milionu, zbytek využije prodloužené lhůty do 1. července," doplnila Homolová s tím, že v takovém případě se musí využít služeb daňového poradce.

V případě, že poplatník podá daňové přiznání po zákonné lhůtě a se zpožděním delším než pět pracovních dnů, finanční úřad automaticky ze zákona přistupuje k výpočtu pokuty. Pokud ale vypočtená pokuta nedosáhne výše 200 korun, úřad ji nepředepíše a neplatí se.

Stejně jako každý rok Finanční správa rozšířila v souvislosti s daňovými přiznáními úřední hodiny na finančních úřadech. Všechny finanční úřady a jejich územní pracoviště jsou otevřené od 25. března do 2. dubna v pracovních dnech od 8:00 do 18:00 hodin. V sobotu 30. března pak budou od 8:00 do 12:00 hodin přebírat daňová přiznání všechny finanční úřady ve svých sídlech a ta územní pracoviště, která se nachází v bývalých okresních městech. Homolová upozornila, že od čtvrtečního dopoledne budou zveřejněné všechny adresy finančních úřadů a územních pracovišť, kde lze podat daňové přiznání v sobotu, na webových stránkách finanční správy

Vedle toho úřady vybírají daňová přiznání i mimo své obvyklé úřadovny, v některých obcích. Seznam obcí, termíny i přesné adresy míst jsou na internetových stránkách Finanční správy.

Témata:  daně finanční úřad

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.