Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gigant ČEZ má novou smlouvu v kapse! Bude pro Česko výhodná?

Gigant ČEZ má novou smlouvu v kapse! Bude pro Česko výhodná?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Energetický gigant ČEZ a těžební společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal podpisem definitivně stvrdily smlouvu zabezpečující dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady na příštích 50 let. Podle úterních informací obou společností zajistí kontrakt pracovní pozice až pro 4500 lidí.

"Vzhledem k dlouhodobosti kontraktu a k tomu, že významně stabilizuje situaci na celém trhu nejen s uhlím, ale i s elektřinou, je tímto uzavřeno jedno z vůbec nejsložitějších jednání vedených v oblasti energetiky v České republice," nechal se slyšet generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček přiblížil, že smlouva poskytuje dlouhodobou perspektivu pro 1300 zaměstnanců ve skupině Czech Coal a dalších zhruba 3200 lidí nalezne práci mimo skupinu ve službách a dodavatelských firmách. "Je to dobrá zpráva pro celý severočeský region dosud kriticky ohrožený nejvyšší nezaměstnaností v Česku," doplnil.

Elektrárnu Počerady čeká podle vyjádření ČEZu první rozsáhlejší modernizace nejpozději do roku 2016. "To je také první termín, kdy se může společnost ČEZ dohodnout s Czech Coal na jejím prodeji," řekl tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že uhlí začnou odebírat za obdobné ceny, za které dlouhodobě nakupují teplárenské společnosti (38,8 koruny / GJ).

Témata:  energetika ČEZ

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.