Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko po metanolové kauze: Vodku nechceme, přešli jsme na whisky

Česko po metanolové kauze: Vodku nechceme, přešli jsme na whisky

Foto: Pixmac

Zatímco prodej whisky za první dva měsíce po ukončení prohibice vzrostl proti stejnému období loňského roku o 17,5 milionu korun, nejvíce na obavách lidí z nekvalitních lihovin prodělali distributoři vodky. Té se prodalo meziročně za 32,5 milionu korun méně, uvedla v úterý společnost Brown-Forman.

Zmíněný propad se však podle analýz maloobchodního trhu týkal především lokálních značek vodky. Těm podle posledních průzkumů veřejného mínění společnosti Perfect Crowd důvěřuje pouze 22 procent Čechů. Proti tomu zahraničním značkám věří až 77 procent zákazníků. Absolutním vítězem žebříčku se přitom stala Finlandia, která se těší důvěře téměř devíti spotřebitelů z deseti.

Kromě zahraničních výrobců kvalitní vodky na prohibici vydělali také producenti whisky, těm vzrostly během sledovaných měsíců prodeje až o 21,9 procenta (17,5 milionu korun).

Svůj díl si však připisují i piva a vína, když až 76 procent dotazovaných pravidelných konzumentů lihovin uvedlo, že v období po prohibici na úkor destilátů kupovali spíše tento "nízkoprocentní" sortiment zboží.

Průzkumy také ukazují, že obavy Čechů z pančovaného alkoholu postupem času stále klesají. Přesto by lidé neměli zapomínat na tragédii, která stála životy desítek občanů České republiky. Zákazníci by se měli nejen zdržet nákupu alkoholu u neprověřených prodejců, ale také by měli řádně kontrolovat kolky na lahvích destilátů.

Témata:  alkohol

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy