Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena vody letí nahoru. Lze nějak ušetřit?

Cena vody letí nahoru. Lze nějak ušetřit?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nejen potraviny, ale i voda z kohoutku dál zdražuje. Ne všude je ale zdražení stejné. Nejvíce si za vodu připlatí lidé na Rokycansku. Vůbec cena za vodu pro změnu nestoupla třeba v Rychnově nad Kněžnou.

Už na konci minulého roku se dalo očekávat, že při platbách za vodu sáhneme hlouběji do kapes. Ceny vodného a stočného si určují jednotlivé distribuce, takže nešlo detailně určit o kolik procent se cena zvedne.

Letos se voda zdražila v průměru o 4,9 procenta. Nejvíce zdražila voda na Rokycansku, nejméně zase v Rychnově nad Kněžnou. Obyvatelé Rychnova na Kněžnou dokonce žádné zdražení nepocítí - za vodu zaplatí stejnou částku jako v roce 2012.

Nejdražší vodu mají tam, kde vodárny provozují zahraniční či nadnárodní firmy. To platí hlavně pro severní Čechy.

Ministerstvo zemědělství také upozorňovalo na takzvané skryté zdražení. Jde o ten případ, kdy platíte dvousložkovou část - pevnou a pohyblivou. Pevná zahrnuje paušální poplatek a pohyblivá spotřebovanou vodu, ale třeba i objem splašků a dešťové vody.

Jednou z možností, jak ušetřit za vodu je pořídit si vlastní studnu. Dnes jsou již na trhu moderní technologie, které dokáží aktivovat i slabý pramen. Prvotní investice sice nebývají zrovna malé, časem se ale určitě vyplatí. I když třeba voda na vašem pozemku nepatří mezi nejkvalitnější, s moderními přístroji její kvalitu zlepšíte.

Cenově se vlastní studna vyplatí nejen chalupářům ale i majitelům domků. Za jeden rok běžný rodinný domek v roce 2011 utratil za vodu asi 12 000 korun a cena přitom rok od roku stoupá. Takže se časem navrátí i investice do dražší studny.

Témata:  voda zdražování

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy