Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je krize dílem spekulantů? USA žalují ratingovou agenturu

Americká vláda viní z rozpoutání finanční krize, která v roce 2007 poslala hospodářství USA do recese, ratingovou agenturu Standard & Poor's (S&P). Na firmu již podala žalobu. Podle názoru některých finančníků však jde pouze o odplatu za to, že agentura snížila Spojeným státům nejvyšší rating AAA. Informuje server rt.com.

Žaloba amerického ministerstva spravedlnosti tvrdí, že S&P, jedna ze tří nejrespektovanějších ratingových agentur světa, v letech 2004-2007 vědomě a cíleně podváděla investory. Agentura prý záměrně nadhodnocovala rating některých hypotečních ústavů, čímž uměle zvyšovala jejich hodnotu. Následně došlo ke splasknutí této bubliny, což poslalo USA a následně téměř celý svět do jedné z největších ekonomických krizí v dějinách.

S&P obvinění odmítá, hodnotila prý objektivně, nezávisle a nedocházelo k žádnému střetu zájmů. Někteří dokonce spekulují, že žaloba je pouze o odplatou za to, že agentura v září 2011 snížila poprvé v sedmdesátileté historii Spojeným státům nejvyšší rating AAA. Pokud by však soud dopadl v její neprospěch, musela by S&P zaplatit federální vládě odškodné v řádech milionů, či dokonce miliard dolarů.

Dvě další velké ratingové agentury Moody's a Fitch nejsou do případu alespoň prozatím zataženy. USA však svou akcí následují Evropu, která v rámci protikrizových opatření již vytáhla do boje proti vlivu ratingových agentur.

Témata:  USA krize

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 10:37

Nečekané, cla EU na čínská elektroauta nakonec dost možná nebudou. Peking, Bratislava i Berlín tleskají Španělsku

Španělský premiér Pedro Sanchez totiž vyrazil na čtyřdenní návštěvu Číny a předvedl tam překvapivou otočku. Vyzývá náhle, ať země EU a Brusel samotný přehodnotí uvalení vysokých cel právě na čínská elektroauta. Ta platí od letošního července provizorně, na přelomu října a listopadu mají vstoupit v platnost trvale, na pět let. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.