Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lichvářům už nestačí vysoké úroky, jdou po majetku dlužníka

Lichvářům už nestačí vysoké úroky, jdou po majetku dlužníka

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Vysoký úrok je pro lichváře jen prostředek, jak uvést dlužníka do platební neschopnosti a dostat se k jeho majetku. Finanční predátoři prakticky ani nechtějí své peníze zpátky, vydělávají na podvodech při sjednávání půjček a následném vymáhání dluhů, informovala v pondělí společnost Kouzelná půjčka.

"Z analýzy trhu nebankovních účtů vyplývá, že nebezpečným trendem letošního roku jsou podvody s bianco směnkami a obcházení zákona o spotřebitelském úvěru," upřesnil oblíbené praktiky lichvářů ředitel společnosti Kouzelná půjčka Juraj Orgoň.

Průzkum rovněž ukázal, že až 80 procent nabídek nebankovních krátkodobých půjček je podvodných. Lichvářům přitom hraje do karet finanční negramotnost českých spotřebitelů. Naopak podvodníci s půjčkami se v zákonech vyznají výborně, díky čemuž mohou využít neinformovanosti a také naivity spotřebitelů.

Lichváři buď přímo obcházejí zákon o spotřebitelském úvěru tím, že nepůjčují částky nad pět tisíc korun, nebo požadují neadekvátní zajištění nízkých půjček bianco směnkou či nemovitostí. "Pak stačí, když jim dluh, ovšem už několikanásobně navýšený o vysoké sankce, zaplatí jen pětina dlužníků a vydělají velké peníze. Proto většina predátorských firem prosperuje i přes vysoký podíl nesplacených úvěrů, který dosahuje 70 procent," upřesnil Orgoň.

Pomyslnou hitparádu lichvářských fíglů vedou bianko směnky před půjčkami do pěti tisíc. Bronzovou příčku obsadil přehnaný požadavek na zajištění následovaný manipulací s jistinou a úrokem a na pátém místě je poplatek předem za posouzení žádosti.

Jednoduchým vodítkem, jak snadno rozlišit lichváře od seriozního poskytovatele krátkodobých nebankovních úvěrů je podle Orgoně hlavně výše půjček. "Spotřebitelé by měli být obezřetní, pokud věřitel půjčuje maximálně do výše 5000 korun, půjčuje všem – tedy i lidem nezaměstnaným, lidem bez příjmů či s nedostatečnými příjmy – nebo nemá propracované webové stránky, může se s vysokou pravděpodobností jednat o podvodníka," zakončil.

Analýza společnosti Kouzelná půjčka vychází z monitoringu krátkodobých nebankovních půjček na českém trhu, který zahrnuje téměř třicet subjektů a je aktualizován každých šest měsíců.

Témata:  půjčky lichváři

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Martin Exner

Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost.