Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peake otáčí? Kritizuje vládu! Protikorupční strategie hodně drhne

Peake otáčí? Kritizuje vládu! Protikorupční strategie hodně drhne

Foto: Vlada.cz

Vláda si zaslouží velkou kritiku za nesplněné body z protikorupční strategie na roky 2011 a 2012. Na pondělním pražském zasedání Rady Platformy pro transparentní veřejné zakázky to řekla místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM).

Prozradila, že v posledních týdnech bylo na jednání kabinetu Petra Nečase (ODS) dusno kvůli plnění protikorupční strategie vlády za poslední dva roky. Peake je nespokojená, že se nepodařilo prosadit řadu priorit, jako jsou zákon o úřednících, zlepšení svobodného přístupu k informacím, nový zákon o státním zastupitelství, rozšíření možností testů spolehlivosti, posílení vymahatelnosti kontrol Národního kontrolního úřadu (NKÚ) či nový zákon o finanční kontrole.

"Za tento seznam je mně osobně celkem stydno, protože vše, co na tom seznamu je, považuji za priority z té protikorupční strategie za poslední dva roky a je mi velmi líto, že to budou věci, které budeme muset s největší pravděpodobností předkládat do nové protikorupční strategie a vláda si za to nepochybně zaslouží velkou kritiku," řekla Peake. Kritiku se pokusí mírnit alespoň výčtem nemalého množství protikorupčních opatření, které se prosadit podařilo.

Nicméně z jejího projevu bylo vidět, že není spokojena s přístupem některých svých vládních kolegů a prozradila, že se musela dokonce uchýlit k lehkému vyhrožování. Také slíbila, že až bude předkládat účty splnění protikorupční strategie, bude velmi otevřená v tom, kdo za který nesplněný úkol může, ať už je to ministerstvo, politik nebo politická strana.

"Pokud prostě nějaké ministerstvo na pět dopisů odpoví, že zákon o úřednících se vyvíjí správným směrem, a proto si ho ve své gesci ponechá, i když dvakrát požádám o to, že si ten zákon převezmu do své gesce a připravím ho tak, aby splňoval námitky z protikorupční strategie. Pokud někdo o tři měsíce diskutované novele zákona o obcích, třikrát diskutované na legislativní radě, se na vládě znovu řekne, že má být opět diskutována se zástupci svazu měst a obcí a znovu diskutována s politickou reprezentací, propadám frustraci. To platí také o dohledu financování politických stran, také už diskutovanému v mezirezorním řízení, na vládním výboru pro boj s korupcí i legislativní radě vlády, všude schválen a doporučen, je také přerušen, musím začít vyhrožovat. Takže jsem takto na vládě vyhrožovala," popsala Peake útrapy některých klíčových protikorupčních zákonů.

Světlým bodem z poslední doby je podle ní věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který byl minulý týden schválen na vládě. "Ani tento zákon ale nebude v paragrafovaném znění předložen dříve než na jaře příštího roku," dodal Peake.

Platforma pro transparentní veřejné zakázky je projekt za zvýšení transparentnosti a efektivnosti zadávání veřejných zakázek. Jsou do něj zapojeny jak politické strany, tak i podnikatelské asociace a veřejné instituce. Konkrétním cílem této iniciativy je vytvoření konsenzuálního návrhu principů, jejichž legislativní zakotvení přinese zvýšení transparentnosti a efektivnosti zadávání veřejných zakázek.

Témata:  Karolína Peake

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.