Peake přiznala vyhazování miliard oknem! Zákon to prý dovoluje

Kalousek mluví o zbytečnosti imunity a kdo jiný než Karolína Peake se k němu hned přidává. Ne však zcela. „Ano, vydání Vlasty Parkanové je faktickým koncem poslanecké imunity v Čechách,“ píše šéfka malé vládní strany.

660

To znamená, že zatímco v Čechách imunita končí, na Moravě bude vesele fungovat dál. Faktická chyba místopředsedkyně vlády je ale to nejmenší, nad čím by se měl člověk při čtení jejího prohlášení pozastavovat.

Vlasta Parkanová byla vydána je dnes již fakt. Jenže proč byla vydána? Podle Peake za tím nebyla jen snaha dotáhnout vyšetřování do konce. „Někdo hlasoval pro vydání ze škodolibosti vůči TOP 09 nebo vůči vládě jako takové. Někdo proto, že se plně spolehl na doporučení Mandátového a imunitního výboru. Někdo možná proto, že celé kauze nerozumí a v současné atmosféře je bezpečnější být pro vydání než proti němu,“ píše.

Když se ale hlasovalo o vydání Davida Ratha, žádné pochybnosti o tom, že byl vydán i kvůli příslušnosti k nejsilnější straně v zemi nebyly. Obdobný případ je poslanec Otto Chaloupka (VV), jehož 37 tisíc je v porovnání s kauzou CASA jako plivanec v moři. I jeho obvinění má řadu pochybností.

Asi nejzajímavější pasáží komentáře Karolíny Peake je tato část: „Celou řadou kauz, které tak trochu zavánějí korupcí, politickými tlaky ale hlavně – vyhazováním peněz ve velkém. Casy, Pandury, Mostecká uhelná, Opencard a další a další. Protože už nám nikdo nevěří, když říkáme, že vše proběhlo podle zákona. Možná špatného zákona, ale v souladu s ním. Protože nelze vyvodit trestněprávní odpovědnost, nevyvozuje nikdo ani tu politickou.“

Přiznává snad Peake, že politici, se kterými sedí ve vládě, kterou hlasy jejích oveček drží nad vodou, vyházeli našemu státu miliardy oknem? To je smutná a až příliš vysoká cena za podporu „vlády rozpočtové odpovědnosti“.

Zajímavé je také to, že Peake přiznává další smutnou informaci ohledně fungování naší politické scény. Vláda se řídí jen zákony, mnohdy špatně vytvořenými pod nátlakem různých lobby. Avšak kde je nějaká morálka a zodpovědnost. Vždyť nejvyšším zákonem vlády je blaho lidu. To věděli již antičtí filosofové. A blaho lidu se zajistí tím, že peníze se nebudou vyhazovat oknem a budou se směrovat tam, kde jsou potřeba a to i za cenu toho, že politik udělá nějakou věc navíc, kterou mu nenařizuje přímo zákon. Třeba si udělá posudek o ceně obvyklé, jako si měla udělat Parkanová.

Když si posudek neudělala a spoléhala na své podřízené, jako byl náměstek Barták, pak musí nést za jejich rozhodnutí následky. Kam by totiž náš stát dospěl, kdyby se beztrestně vyhazovaly stamiliony jen proto, že někdo udělal špatný zákon?

Témata: peake, karolína

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky