MMF varuje! Dohodněte se, nebo přijde globální krize!

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyslal důrazné varování eurozóně, že pokud urychleně nenalezne jasné řešení dluhové krize způsobené extrémním zadlužením některých svých členů, aktuálně především Řecka a Španělska, hrozí drtivý propad celé globální ekonomiky. To by způsobilo novou finanční krizi nevídaných rozměrů. Informuje server The Guardian.

660

MMF apeluje především na politické lídry jednotlivých členských států eurozóny, aby ukončili své rozmíšky a předložili dlouho slibované řešení situace. Podle instituce zároveň není jasné jestli současný nepříznivý vývoj je pouhou překážkou na cestě k plnému ozdravení světové ekonomiky, či naopak způsobí její další rapidní zhoršení. Záleží prý na tom, zda evropští a američtí státníci dokážou rychle zareagovat na stávající problémy.

Podle MMF poroste globální ekonomika letos o 3,3,% a příští rok o 3,6%. Jedná se propad oproti loňskému i předloňskému roku, kdy si globální hospodářství připisovalo růst přes 5%. Návrat k vysokému tempu rozvoje ekonomiky před rokem 2008, tedy než vypukla současná vleklá krize, je prozatím v nedohlednu.

Témata: MMF

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky