Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MMF varuje! Dohodněte se, nebo přijde globální krize!

MMF varuje! Dohodněte se, nebo přijde globální krize!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyslal důrazné varování eurozóně, že pokud urychleně nenalezne jasné řešení dluhové krize způsobené extrémním zadlužením některých svých členů, aktuálně především Řecka a Španělska, hrozí drtivý propad celé globální ekonomiky. To by způsobilo novou finanční krizi nevídaných rozměrů. Informuje server The Guardian.

MMF apeluje především na politické lídry jednotlivých členských států eurozóny, aby ukončili své rozmíšky a předložili dlouho slibované řešení situace. Podle instituce zároveň není jasné jestli současný nepříznivý vývoj je pouhou překážkou na cestě k plnému ozdravení světové ekonomiky, či naopak způsobí její další rapidní zhoršení. Záleží prý na tom, zda evropští a američtí státníci dokážou rychle zareagovat na stávající problémy.Podle MMF poroste globální ekonomika letos o 3,3,% a příští rok o 3,6%. Jedná se propad oproti loňskému i předloňskému roku, kdy si globální hospodářství připisovalo růst přes 5%. Návrat k vysokému tempu rozvoje ekonomiky před rokem 2008, tedy než vypukla současná vleklá krize, je prozatím v nedohlednu.

Témata:  MMF

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

4. června 2025 15:43

Mzdy rostou rychleji, než se čekalo. Průměr přesáhne 50 tisíc, maloobchod ožívá

Reálné mzdy rostly letos v prvním čtvrtletí rychleji, než analytici očekávali. To je klíčovým důvodem vyšších než předpokládaných dubnových maloobchodních tržeb. Oba údaje zveřejnil ČSÚ dnes. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.