Odboráři: Lidé, zapomeňte na růst mezd, HDP klesne až o 1,5%

Pokles hrubého domácího produktu (HDP) o procento až 1,5 procenta místo vládou předpokládaného růstu o jedno procento či výpadek výběru DPH jsou problémy, které čekají Česko v příštím roce. Tvrdí to Českomoravská konfederace odborových svazů (ČKMOS) ve svém výhledu vývoje ekonomiky v roce 2013.

660

"Občané, zapomeňte na růst mezd. Rozpočet je založen na zákonech, které ještě nejsou schváleny, a to je v rozporu se zákonem o rozpočtových zákonech," prohlásil v pátek předseda ČKMOS Jaroslav Zavadil.

Nominální pokles HDP bude podle odborů až o 0,5 procenta. "Pokud by se naplnily naše prognózy, snížily by se příjmy veřejných rozpočtů zhruba o 30 až 35 miliard korun a do státního rozpočtu by se vybralo o 20 a 25 miliard méně, než jak počítá ministerstvo financí," doplnil Zavadil.

Vážným rizikem je podle odborů předpokládaný objem výběru DPH. "Výpadek při zvýšených sazbách bude podle rezortu 21,3 miliardy korun, a to bez dopadu metylové aféry," řekl Zavadil s tím, že zvýšení DPH nepřinese státu ani korunu.

Další vratkým základem státního rozpočtu je podle odborů spuštění důchodové reformy. "Riziko se týká výdajové strany rozpočtu. Ministerstvo uvádí, že státní rozpočet počítá s náklady pouze šest miliard korun, my se domníváme, že to bude podstatně více," dodal Zavadil.

Celkem se finanční rizika navrženého státního rozpočtu na rok 2013 mohou pohybovat podle ČKMOS minimálně v rozsahu 45 až 60 miliard korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky