Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odboráři: Lidé, zapomeňte na růst mezd, HDP klesne až o 1,5%

Odboráři: Lidé, zapomeňte na růst mezd, HDP klesne až o 1,5%

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokles hrubého domácího produktu (HDP) o procento až 1,5 procenta místo vládou předpokládaného růstu o jedno procento či výpadek výběru DPH jsou problémy, které čekají Česko v příštím roce. Tvrdí to Českomoravská konfederace odborových svazů (ČKMOS) ve svém výhledu vývoje ekonomiky v roce 2013.

"Občané, zapomeňte na růst mezd. Rozpočet je založen na zákonech, které ještě nejsou schváleny, a to je v rozporu se zákonem o rozpočtových zákonech," prohlásil v pátek předseda ČKMOS Jaroslav Zavadil.

Nominální pokles HDP bude podle odborů až o 0,5 procenta. "Pokud by se naplnily naše prognózy, snížily by se příjmy veřejných rozpočtů zhruba o 30 až 35 miliard korun a do státního rozpočtu by se vybralo o 20 a 25 miliard méně, než jak počítá ministerstvo financí," doplnil Zavadil.

Vážným rizikem je podle odborů předpokládaný objem výběru DPH. "Výpadek při zvýšených sazbách bude podle rezortu 21,3 miliardy korun, a to bez dopadu metylové aféry," řekl Zavadil s tím, že zvýšení DPH nepřinese státu ani korunu.

Další vratkým základem státního rozpočtu je podle odborů spuštění důchodové reformy. "Riziko se týká výdajové strany rozpočtu. Ministerstvo uvádí, že státní rozpočet počítá s náklady pouze šest miliard korun, my se domníváme, že to bude podstatně více," dodal Zavadil.

Celkem se finanční rizika navrženého státního rozpočtu na rok 2013 mohou pohybovat podle ČKMOS minimálně v rozsahu 45 až 60 miliard korun.

Témata:  státní rozpočet

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy