V podprsenkách objevili rakovinotvorné kadmium!

Časopis dTest provedl testy dámského i pánského spodního prádla a varuje, že v testovaném prádle byly nalezeny nežádoucí látky, včetně rakovinotvorného kadmia. Spotřebitelský časopis o výsledcích testu informoval ve čtvrtek.

reklama

Vyšší riziko lze podle dTestu očekávat u podprsenek, z barev pak u tmavých, a vyplatí se zvážit i místo nákupu.

Textilní výrobky představují nejčastější kategorii v systému evropského hlášení nebezpečných výrobků RAPEX. U spodního prádla se riziko násobí, neboť přichází do přímého kontaktu s velmi citlivými částmi těla.

"Předpokládali jsme možná rizika, a proto jsme se při testování zaměřili na pánské i dámské spodní prádlo," poznamenala šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Nejhůře z celkového porovnání vycházejí podprsenky. Obsahují totiž na rozdíl od ostatních druhů prádla i kovy a plasty. Nejzávažnějším nálezem byl nadlimitní obsah rakovinotvorného kadmia v plastovém kroužku ramínek české podprsenky Linia. Zdravotní riziko kadmia se přitom váže k dlouhodobému kontaktu. Dalšími nežádoucími chemickými látkami nalezenými v některých výrobcích byly ftaláty a nonylfenol, které přispívají i ke znečišťování životního prostředí.

"Spodní prádlo z tržnice představuje vyšší riziko, ale ani značkové výrobky stoprocentní kvalitu nezaručí. Vhodnější je prádlo světlé, neboť u tmavého může docházet k uvolňování nestálých barev, a tedy k možnému vzniku alergických reakcí u citlivých jedinců," upozorňuje Rozová.

Další rady, které pomohou minimalizovat riziko, se týkají samotného zacházení s prádlem. "Nové prádlo je třeba před použitím vždy vyprat, lze tak odstranit část nežádoucích látek. Vhodná je častá obměna kvůli omezení doby kontaktu s pokožkou," doporučuje Rozová s tím, že vodítkem může být také udělení standardu Oeko-Tex, který zaručuje chemickou a ekologickou nezávadnost textilu.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky