Ceny za volání v zahraničí v rámci EU klesnou

Ceny za telefonování v zahraničí v rámci Evropské unie od července klesnou, ve čtvrtek o tom rozhodl Evropský parlament. Instituce o tom informovala na svých webových stránkách.

660

Celkem 578 poslanců hlasovalo pro, 10 jich bylo proti a 10 se hlasování zdrželo.

Za minutu zahraničního hovoru tak lidé zaplatí nejvýše 29 eurocentů oproti současným 35 eurocentům (zhruba 7,30 Kč místo 8,90 Kč bez DPH).

V dalších letech se ale ceny budou dále snižovat až na konečných 19 eurocentů (cca 4,80 Kč) pro období od poloviny roku 2014.

Od července se sníží i maximální ceny za přijaté hovory, když platba za minutu klesne ze současných 11 eurocentů na osm eurocentů (z přibližně 2,80 na rovné dvě koruny).

Za SMS pak cena klesne z nynějších 11 eurocentů na devět eurocentů (ze zhruba 2,80 na 2,30 Kč) a za data na 70 eurocentů (17,70 Kč) za jeden MB.

Nová pravidla budou platit ale jen za podmínky, že budou přijata v červnu ještě Radou ministrů, což je ale považováno za formalitu, protože se členské státy EU s europoslanci už dříve dohodly na kompromisním znění. Evropská komise následně musí přezkoumat fungování těchto pravidel do 30. června 2016.

"Používání mobilních zařízení v zahraničí zůstane i nadále drahé. Během letních prázdnin mohou naši občané využít výhodnějších tarifů. Parlamentu se podařilo vyzvat k levnějším cenám za roaming pro spotřebitele, a zejména za datový roaming. Navíc, od července 2014 budou mít spotřebitelé možnost zvolit si jiného operátora na roamingové služby, než u kterého jsou ve své zemi. Nová pravidla rovněž pomohou otevřít trh pro nové účastníky, a tak zvýší konkurenci," uvedla zpravodajka Angelika Nieblerová.

Přijetí nové regulace roamingu je podle českého europoslance Jana Březiny dobrou zprávou pro občany, se kterými podle něj operátoři hrají nečistou cenovou hru. Prodloužení dosavadní regulace spolu s dalším snížením cenových stropů považuje Březina za nezbytné, protože ceny nabízené operátory se zatím v průměru pohybují na úrovni nařízených cenových stropů, takže "nelze mluvit o fungující hospodářské soutěži v oblasti roamingu".

"Výhodu pro občany by mělo představovat otevření dveří pro nové alternativní roamingové operátory, takže každý by si při cestě do zahraničí mohl vybrat z více operátorů a jejich nabídek. Ukázalo se, že stávající regulace založená pouze na cenových stropech nevede k vytvoření dostatečné konkurence mezi operátory. Neobávám se, že snížení cenových stropů bude odrazovat alternativní roamingové operátory od vstupu na trh. V každém případě jsem přesvědčen, že ochranu spotřebitelů je třeba nadřadit ochraně nemravných zisků operátorů. Nelze tolerovat stav, kdy operátoři ze spotřebitelů činí rukojmí svých nemravně vysokých cen za zahraniční hovory a zprávy," uvedl Březina.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky