Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa rozhodla: Už žádné poplatky za roaming v EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Evropský parlament zcela zrušil poplatky za roaming pro telefonování nebo zasílání SMS zpráv mezi zeměmi EU. Definitivně poplatky skončí od června 2017.

Evropský parlament dnes ve druhém čtení schválil zrušení poplatků za roaming. Výsledek se očekával, protože europoslanci se na tom se všemi členskými státy dohodli už v červnu letošního roku. Teď dohodu definitivně stvrdili.

Evropský parlament také stanovil, od kdy se poplatky za telefonování nebo zasílání zpráv mezi zeměmi EU zruší. Termínem je přespříští rok 2017. Konkrétně bude zákaz uplatňován od 15. června.

Ještě předtím ale roaming plošně zlevní ve všech zemích EU. Od dubna 2016 v nich bude platit cena pět eurocentů za minutu hovoru nebo jeden megabyte dat.

Telekomunikační společnosti v Evropě zákaz vybírání roamingu kritizují, protože se bojí propadu zisků. Někteří experti se domnívají, že operátoři budou kompenzovat ztrátu zisků zvýšením cen dalších služeb a zákazník tedy ve výsledku neušetří.

Témata:  telekomunikační služby mobily mobilní operátoři

Aktuálně se děje

27. července 2026 15:43

Trumpova nová cla českou ekonomiku neochromí. Problémem je jejich trvalost

Nová americká cla, která administrativa prezidenta Donalda Trumpa zdůvodňuje nedostatečným postupem obchodních partnerů proti zboží vyráběnému nucenou prací, představují z hlediska české ekonomiky další nepříznivý zásah do mezinárodního obchodu. Nejde však o šok, jenž by měl české hospodářství bezprostředně zásadněji poškodit. Evropská unie bude patřit do skupiny ekonomik zatížených desetiprocentní sazbou, zatímco země, které podle Washingtonu nemají odpovídající zákaz dovozu výrobků vznikajících nucenou prací, čelí sazbě 12,5 procenta.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy