Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Varování: Český průmysl čelí nejprudšímu poklesu zakázek od krizového roku 2009

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu nečekaně zhoršily, a to navíc poměrně znatelně.

Příslušný ukazatel, který sestavuje společnost Markit, vykazuje za červen úroveň pouze 45,9 bodu. Přitom trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem z květnové hodnoty 46,6 bodu na 46,9 bodu.

Situace tak do jisté míry kontrastuje se stavem v Německu, kde se sice podmínky v tamním průmyslu také zhoršují (o čemž svědčí úroveň ukazatele nižší než 50 bodů), avšak tempo jejich zhoršování už nezrychluje tak jako v ČR.

V ČR je za měsíc červen zvláště varovný nejprudší pokles nových zakázek od května 2009, tedy od doby vrcholící světové finanční krize. Na český průmysl nepříznivě doléhají faktory, které stahují dolů i průmysl německý, čili obchodní války, ať již probíhající či hrozící, ochabování evropské automobilové výroby a obecnější nejistota v mezinárodních vztazích včetně hrozby takzvaného tvrdého brexitu. V ČR jsou tak zvláště zasažena exportní a automobilová průmyslová odvětví.

Český průmysl má před sebou náročnou druhou polovinu roku. Navzdory obnovení jednání mezi USA a Čínou o obchodní úmluvě obou zemí nelze takovou dohodu očekávat dříve než počátkem roku 2020. Do té doby bude napjatá atmosféra ve světovém obchodě pokračovat a existují značná rizika jejího dalšího zhoršení. Podmínky v tuzemském průmyslu tak i v dalších měsících roku budou vykazovat zhoršování, tj. hodnotu příslušného ukazatele společnosti Markit nižší než 50 bodů.

Témata:  průmysl

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy