Černá listina se plní. Souboj velmocí ještě zdaleka není u konce

Finanční trhy zažívají skvělé časy. Obchodníci a investoři s napětím očekávají setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledek bude pravděpodobně udávat tón na finančním trhu během celého léta.

Ilustrační fotografie
reklama

Přestože americký akciový trh se po posledním zasedání Fedu pohybuje na hranici svých rekordních úrovní, akcie malých firem a dopravních společností vysílají opačný signál. Ve vztahu k indexu S&P500 jsou blízko nejnižších úrovní od roku 2009. Poukazuje to tak na skutečnou povahu trhu, která právem vzbuzuje obavy o jeho budoucí růst. Všichni nyní upírají svůj zrak k výsledku schůzky G20.

To, že se Donald Trump před jednáním sám zahnal do kouta prohlášením, že pokud jednání selžou, zvýší cla, netřeba brát vůbec vážně. Jak již vícekrát ukázal, nedělá mu problém vzít svá prohlášení zpět.

Černá listina se plní

Faktem však je, že americká administrativa pokračuje v přidávání čínských firem na černou listinu a na druhé straně sílí nacionalistická a protiamerická propaganda. Pro oba lídry tak bude velmi náročné vyjít z jednání s nějakým hmatatelným výsledkem.

Kromě toho, že na americkou černou listinu přibyly i čínské technologické firmy s vedoucím postavením na trhu, zjistily Spojené státy, že tři velké čínské banky pravděpodobně porušily sankce vůči Severní Koreji. Ty nyní čelí hrozbě pokuty a odstřižení od zdrojů financování.

Napětí před zasedáním G20

Pokračující tlak americké administrativy na klíčové čínské odvětví jen těžko vytvoří vhodné předpoklady pro přátelské jednání na zasedání G20. Jsme proto při očekáváních pesimističtí. Nejlepším výsledkem bude, když se lídři dohodnou na obnovení vyjednávání.

Je více než zjevné, že obchodní vztahy jsou jen vedlejším záměrem souboje velmocí na poli technologií a ekonomické nadvlády. Raději bychom se měli připravit na dlouhotrvající souboj mezi USA a Čínou. A to i v případě, že dojde k uzavření obchodní dohody. Cílem Číny není dostat se na úroveň Spojených států, ale stát se globálním lídrem ve světě hi-tech. To přirozeně ohrožuje status světového držitele moci, kterým je USA. Plány Číny pravděpodobně nezmění ani probíhající obchodní válka mezi oběma zeměmi. Čína sice může udělat ústupky směrem k USA, ale kompromis v jiných oblastech se bude hledat velmi těžko.

Nedůvěra ze strany USA

Oficiální stanovisko čínské vlády hovoří o tvrdém postoji při ochraně čínské suverenity a zdůrazňuje požadavky na snížení cel ze strany USA. Tyto stanoviska čínská média masivně šíří, což ještě více vzdaluje země od možného dosažení dohody. Je totiž nepravděpodobné, že Spojené státy budou ochotny snížit cla. Američané už jsou totiž vůči čínským slibům skeptičtí.

Trumpova předvolební kampaň

Výhled jednání bude do velké míry záviset také na předvolebních strategiích Donalda Trumpa, který si potřebuje zajistit body u voličů, kterému pomohou ke znovuzvolení. Výsledek v této chvíli nedovede nikdo předvídat. Aktuálně jeho preference vypadají slibně, díky čemuž jsou akciové trhy blíže svým maximům. Proč tedy ustupovat? Špatná dohoda bude horší než žádná dohoda. Donald Trump tak pravděpodobně nebude chtít uvolnit hřiště předčasně.

Bez boje není vítěze

Čína v současnosti zažívá zpomalení ekonomiky. Růst průmyslové výroby se zpomalil na nejnižší úroveň od roku 2002. Stejně tak zpomaluje růst fixních investic. Čínští producenti totiž už pocítili vliv obchodní války. Neznamená to však, že prezident složí zbraně. Jeho cílem je podle informací státních médií ochraňovat čínskou suverenitu a čínské ekonomické reformy.

Podle Světové banky je Čína aktuálně ekonomikou s vyššími středními příjmy obyvatel. Pokud se však chce dostat do kategorie vyšších příjmů, musí se zaměřit na zvyšování produktivity a inovace v oblasti hi-tech. Čína už má svůj plán, jak se stát v průběhu 30 let světovou supervelmocí. Chce se vrátit na pozice, které v 19. století ztratila. Země má dostatek kapacit, aby vydržela v obchodní válce bojovat po dlouhou dobu. Tento fakt ale Donald Trump vědomě přehlíží. Soustřeďuje se totiž na čínská čísla, ale bez porozumění čínské kultuře. Nacionalismus dává Číně potenciál hrát dlouhou a vytrvalou hru, informuje Eleanor Creagh, analytička Saxo Bank.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky