finanční trhy

Ilustrační fotografie

Americké akciové trhy panikaří. Ne kvůli válce

Finance Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Wall Street je v panice. Oficiálně. V minulém týdnu se takzvaný „index strachu“, ukazatel VIX, dostával opakovaně do reverzního módu. Jeden obchodní den za druhým tedy burziány děsilo více to, co přijde záhy než to, co nastane za tři měsíce. Přitom běžně je tomu spíše naopak. Investoři jsou totiž zpravidla více nejistí stran toho, co je čeká ve vzdálenější budoucnosti – třeba právě za ony tři měsíce –, než co je na spadnutí hned teď. Je to přirozené. Vzdálenější budoucnost zkrátka bývá méně jistá než ta nejbližší, protože se v delším časovém úseku samozřejmě může odehrát více nepříznivých nečekaných dějů než v úseku kratším. Pokud tedy burzy děsí více nejbližší budoucnost, je to cosi právě „inverzního“, cosi nepřirozeného – je to panika.

Koruna padá, přej si něco… přej si euro! Opravdu?

Koruna padá, přej si něco… přej si euro! Opravdu?

Ekonomika

Koruna včera padala opravdu nevídaně. Za jediný den ztratila vůči euru 1,20 koruny, když oslabila z kursu kolem 26,20 na 27,40. Úroveň kursu 27,40 je její nejslabší od první poloviny roku 2015. Obchodní den včera ještě ani neskončil a už se začali ozývat někteří zastánci eura. „Vidíte, říkali jsme to…“ Koruna je podle nich zranitelná a v poryvech světových trhů obstojí mnohem hůře než euro. Proto by se jí Česko mělo rychle zbavit a vstoupit do eurozóny. Píše pro MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom z CZECH FUND.

Ilustrační fotografie

Co se děje na trhu s mědí, zlatem, platinou a ropou?

Ekonomika

KOMENTÁŘ: Co nám v tuto chvíli říkají grafy o směřování mědi, zlata, platiny a surové ropy? Měď vykazuje vidinu dobrého krátkodobého vývoje a spíše než na zlato se v krátkém období zaměřte na platinu. Ropa pak zůstává pod vlivem obchodní debaty USA a Číny i omezování produkce ze strany OPEC, říká Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Vystrašené trhy ze znehodnocování jüanu

Spojené státy označily začátkem tohoto týdne Čínu za měnového manipulátora a tím vyvolaly vlnu panických úniků z rizikových aktiv. Následně Čína podpořila svou měnu a udržela její hodnotu v pásmu, aby uklidnila investory.

Ilustrační fotografie

Investoři zbystřete! Situace na Středním východě se může brzy vyostřit

Ekonomika

Hrozba americko-íránského napětí se trochu vytratila z pozornosti finančních trhů. Investoři by ji však neměli podceňovat. Pokud by se vztahy mezi zeměmi vyhrotily, dopad na trhy by byl tvrdý. Americká média, včetně těch nejvýznamnějších, otevřeně hovoří o riziku válečného konfliktu, informuje Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Míří Amerika do krize? Jak se připravuje finanční trh?

Finančním trhům se trochu ulevilo po zprávě, že prezident Trump možná prozatím odloží hrozící rozhodnutí o clech na automobily. Vzápětí se objevily nové obavy z dalšího vývoje napjatých americko-čínských vztahů vyvolané zásahem Spojených států proti firmě Huawei.informuje John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

Donald Trump při jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu (7.3.2019).

Trumpův tweet rozbouřil globální finanční trhy

Ekonomika

Stačil jeden tweet, aby americký prezident Donald Trump opět rozbouřil relativně klidné globální finanční trhy. Namísto možných výnosů plynoucích z dlouho očekávané obchodní dohody mezi USA a Čínou, Donald Trump ohlásil zvýšení cel z deseti na 25 %. To se dotkne čínského dovozu v hodnotě 200 miliard dolarů, informuje Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Čína ustupuje od stimulů. Etapa globální paniky je za námi

Ekonomika

V nejbližší době budeme pravděpodobně svědky významné změny trendu na finančních trzích. Ačkoliv je dnes volatilita extrémně nízká, myslíme si, že trhy byly uměle umírněné. Dnes proto nejsou připraveny na změnu makro politiky, ke které dochází v Číně, říká Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Andrej Babiš

Aktuality

TOP miliardáři světa. Jak si vede Babiš?

V důsledku turbulencí na finančních trzích se řada magnátů letos dostala do červených čísel. Podle indexu 500 největších miliardářů agentury Bloomberg nejbohatší lidé na světě ztratili tento rok 451 miliard dolarů (10,15 bilionu Kč). To je zásadní rozdíl oproti roku 2017, kdy své bohatství zvětšili o jednu miliardu dolarů. K těm, kdo z indexu agentury letos vypadli, patří český premiér Andrej Babiš nebo ruský magnát Oleg Děripaska.

Ilustrační fotografie

Dluhopisové trhy nemají ani v létě dovolenou

Finance

Tento týden dorazí 30 stupňové horka nezvykle i do zemí Vikingů, jako například do Dánska, což znamená to, že většina lidí si vezme volno, a také ti, co budou muset chodit do práce, přejdou na letní mód oblékání a zřejmě i myšlení. Znamená to, že léto je konečně tady. Přesto finanční trhy pokračují ve vývoji a ani letní horko je nedostává z dráhy, informuje Althea Spinozzi, specialistka na dluhopisy Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Které akcie by mohly vytěžit z fotbalového šampionátu?

Finance

Finanční trhy pracují rychle a efektivně, při čemž zohledňují široké spektrum informací. Takovými jsou i jednorázové události. Podívali jsme se proto na to, které akciové tituly by mohly nejvíce vytěžit z mistrovství světa ve fotbale, které začíná již tento čtvrtek v Rusku.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy