Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč už nemá Česko euro? Okolním státům přináší výhody

EUR
EUR
Foto: Pixabay

Většina lidí v členských zemích EU, které ještě nepřijaly euro, se domnívá, že společná měna má pozitivní dopad na ty státy, které ji již používají. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr. Podpora zavedení eura v těchto zemích však zůstává nízká.

Průzkum se uskutečnil v Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Švédsku. Celkem 56 procent dotazovaných v těchto sedmi zemích se domnívá, že euro má pozitivní dopad. To je o jeden procentní bod více než loni a o čtyři procentní body více než v roce 2016.

V Maďarsku vidí přínos eura pro země eurozóny až 70 procent dotazovaných. Více než polovina dotazovaných je přesvědčena o výhodách společné měny pro země eurozóny také v Rumunsku, Polsku, a Bulharsku. Nejméně dotazovaných s pozitivním hodnocením bylo ve Švédsku, a to 44 procent. V Česku, stejně jako v Chorvatsku, vidí pozitivní dopad méně než polovina dotazovaných.

Veřejná podpora zavedení eura v těchto zemích je nyní 49 procent, což je o dva procentní body méně než loni. Nejvíce jsou přijetí eura nakloněni Maďaři (66 procent) a Chorvati (61 procent). Naopak v Česku a Švédsku je 60 procent proti zavedení eura. Nejvíce podpora euru vzrostla v Maďarsku, a to o sedm procentním bodů. Naopak nejvíce klesla v Rumunsku, o osm procentních bodů. Analýza dat ukázala, že u respondentů, kteří se cítí být informovaní o euru, je větší podpora jeho zavedení.

Ve všech sedmi státech se velká část respondentů domnívá, že jejich země není připravena na přijetí eura. Pouze 23 procent dotazovaných se domnívá, že je na společnou měnu připravena, naopak 72 procent si myslí, že ne. Ve Švédsku se až 47 procent dotázaných domnívá, že jejich země pravděpodobně nikdy nepřijme euro. V Česku vidí nejvíce respondentů (38 procent) za nejpravděpodobnější přijetí eura za deset let.

Témata:  EUR

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2024 9:54

28. listopadu 2024 13:10

Adventní shon: Když spěch a nedbalost přinášejí neštěstí

Adventní období má být časem klidu, radosti a očekávání Vánoc. Ve skutečnosti se však často mění v hektický maraton, kdy nás pohltí nákupní horečka a přeplněné obchody. Předvánoční nákupy doprovází nejen stres a spěch, ale také rostoucí riziko dopravních nehod. Zácpy na příjezdových komunikacích, přetížená parkoviště, brzké stmívání a často nepříznivé počasí jsou jen některé z faktorů, které činí předvánoční provoz obzvláště náročným.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.