Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokuty za dvojí kvalitu budou platit obchodníci, uvedl Toman

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Až padesátimilionovou pokutu za tzv. dvojí kvalitu potravin budou platit obchodníci, nikoliv nadnárodní výrobci, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Vláda by novelu, která zákaz uvádění na trh rozdílných potravin v totožných obalech v ČR a v jiných evropských zemích přinese, měla projednat dnes. Předseda ČSSD Jan Hamáček upozornil, že sociální demokracie přišla s tímto tématem již před několika lety, kdežto vládní ANO teprve nyní před evropskými volbami.

Na dodržování zákazu dvojí kvality bude po konzultacích se zahraničními inspektory dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Podle toho, v jaké podobě projde předloha Sněmovnou, se určí přechodné období na přeznačení výrobků, dodal ministr. Toman uvedl, že nemá obavy z postihu od Evropské komise za zavedení přísnějších pravidel, než schválil Evropský parlament.

V minulých týdnech se se zástupci obchodních řetězců i nadnárodních výrobců sešel premiér Andrej Babiš (ANO), opakovaně o této aktivitě hovořil s tiskem. Hamáček připomněl, že mírnější variantu, kterou nakonec europarlament schválil, podpořila i bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

Podle vyjádření náměstkyně ministra průmyslu Silvany Jirotkové bude dnes na vládě kromě novely zákona o potravinách předložena také novela zákona o ochraně spotřebitele. "Oba by měly řešit dvojí kvalitu," řekla. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR požaduje, aby odpovědnost za nabízení různých variant potravin pod stejným obalem byla na výrobci, nikoliv na obchodníkovi.

Témata:  potraviny Ministerstvo zemědělství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy