Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing dočasně snižuje výrobu letounů řady 737. Akcie začínají oslabovat

Boeing 737 Max 8 SmartWings
Boeing 737 Max 8 SmartWings
Foto: Travel Service

Akcie americké strojírenské společnosti Boeing dnes oslabují zhruba o tři procenta, čímž reagují na rozhodnutí snížit výrobu letounů řady 737. Rozhodnutí firmy má negativní dopad i na akcie jejích dodavatelů. Informuje o tom agentura Reuters.

Boeing v pátek večer oznámil, že od poloviny dubna dočasně sníží tempo výroby letounů 737 na 42 strojů měsíčně z nynějších 52. Krok je důsledkem přerušení provozu letounů 737 MAX po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. Rozhodnutí podle Reuters signalizuje, že Boeing neočekává brzký souhlas úřadů s obnovením provozu těchto letounů.

Boeing už dříve v důsledku nehod pozastavil dodávky letounů 737 MAX zákazníkům. Podnik předpokládá, že mu omezení výroby umožní věnovat větší úsilí zajištění návratu letounů 737 MAX do vzduchu. Firma neupřesnila, jak dlouho by mělo omezení výroby trvat.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines se 10. března zřítil krátce po startu z etiopské Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nehodu nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy nikdo neštěstí nepřežil.

Témata:  Boeing 737 Max akcie

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.