Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing má další problémy. Našel smetí v nádržích několika nových letadel 737 MAX

Boeing 737 MAX
Boeing 737 MAX
Foto: Pixabay

Americká společnost Boeing čelí novému problému, který by mohl znamenat bezpečnostní riziko. Firma totiž nalezla v palivových nádržích několika nových letadel 737 MAX zbytky cizích předmětů. S odvoláním na interní sdělení firmy zaměstnancům o tom dnes informují tiskové agentury. Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu a ta nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám.

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Hlavní manažer programu 737 Mark Jenks řekl zaměstnancům, že takový zbytkový materiál je "naprosto nepřijatelný" a že firma podnikne kroky, aby problém ve svém výrobním systému vyřešila.

Mluvčí Boeingu pravost interního sdělení potvrdil a dodal, že nález by neměl způsobit zpoždění v návratu letadel 737 MAX do provozu. Doufá také, že americké úřady povolí těmto letadlům návrat do vzduchu letos v létě.

Cizí předměty se našly při údržbářských pracích v některých ze stovek letounů 737 MAX, které Boeing vyrobil, ale nedodal zákazníkům kvůli celosvětovému zákazu s těmito stroji létat. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. Boeing má zhruba 400 nedodaných letadel.

Témata:  Boeing 737 Max Boeing

Související

Aktuálně se děje

29. května 2025 12:20

23. května 2025 11:04

Zahrada na hypotéku. Češi objevují nový realitní trend

Zahrádkaření v Česku zažívá renesanci. Zájem o vlastní kus zeleně roste napříč generacemi, stále častěji se k němu hlásí i mladší lidé s rodinami. Dříve se zahrádkaření věnovaly zhruba dvě pětiny populace, dnes je to téměř polovina. Ve městech ale naráží poptávka na nedostatek dostupných pozemků, na místo v zahrádkářské kolonii se často čeká i několik let. Jako alternativa se prosazují komunitní zahrady, které vznikají například ve vnitroblocích. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy