Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Společná měna rozděluje EU! Hrozí katastrofa, říká exministr Dlouhý

Společná měna rozděluje EU! Hrozí katastrofa, říká exministr Dlouhý

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Vladimír Dlouhý, jenž byl mezi lety 1992 až 1997 ministrem průmyslu o obchodu v Klausových vládách poskytl několik pohledů na možný scénář budoucnosti společné evropské měny. Jeho komentář přináší server Hospodářských novin.

V tuto chvíli by podle Vladimíra Dlouhého bylo nejhorší, kdyby se Řecko chtělo vrátit ke své národní měně, tedy drachmě. Ostatní možnosti budou ale také bolestivé a Euro budou velmi bolet. Připouští, že rozpad eurozóny je reálná představa. Přitom společná měna měla státy EU spíše stabilizovat, urychlit jejich hospodářský rozvoj a v konečném důsledku mělo dojít i k vytvoření užší politické unie evropských států. Minulost byla ale taková, že chudší státy si díky němu mohli více půjčovat a bohatší státy na to teď doplácí.

„Rozpad eurozóny už nelze vyloučit a je to smutný paradox: poválečná evropská integrace dosáhla úžasných věcí, ale netrpělivost a pýcha politiků při zavedení eura může dílo zase zničit. Dá se totiž předpokládat, že úplný rozpad eurozóny by byl - alespoň na nějakou dobu - i rozpadem jednotného trhu a schengenského prostoru a to by bylo velmi špatně,“ upozorňuje Dlouhý.

A jak se bude záchrana Řecka vyvíjet? Pokud Řecko zkrachuje, dotkne se to všech států EU. Lidé bohatších států by tuto situaci už nemuseli unést a dotlačili by své politiky k vystoupení z EU. Podle Dlouhého by bylo nejlepším řešením řízený bankrot Řecka, nikoli návrat k drachmě.

Témata:  Řecko EU EUR

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.