Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko hlásí silný maloobchod, libra sílí po odmítnutí tvrdého brexitu

GBP (libra)
GBP (libra)
Foto: Pixabay

V Česku jsme dnes dostli první várku lednových čísel – konkrétně maloobchod – a výsledek není vůbec špatný. Meziměsíčně vzrostly o 0,5%, zatímco meziročně reálně o 4,7%. Povzbudivé je zejména svižné tempo růstu nepotravinářského zboží, které má nejtěsnější vazbu na skutečnou spotřebu v ekonomice. Naopak ne příliš povzbudivě stale vypadají prodeje automobilů (-5,1% meziročně). Uvidíme, jaký signál v tomto světle vyšle zítřejší výsledek lednového průmyslu, který zatím vůči slabému Německu zůstával imunní.

Na zahraničních trzích mezi tím hlavní pozornost přitahuje Brexit. Britský parlament totiž včera odmítl možnost tvrdého brexitu “bez dohody”. Pravděpodobnost tohoto pro trhy nejčernějšího scénáře šla tak výrazně dolů a je to znát i na britské libře, která nakonec ještě rozšířila zisky a zpevnila o necelá 2 %. Současně o něco nižší napětí okolo Británie a vidina oddálení brexitu pomohla americkým akciím k růstu na čtyřměsíční maxima. Británie má ovšem k oslavám hodně daleko.

Zamítnutí tvrdého brexitu je jediná věc, na které se poslanci po dlouhých debatách dokázali shodnout. Dnes bude navazovat rozprava nad oddálením brexitu, a ta už bude zase o poznání složitější. Tvrdí brexitáři jsou proti jakémukoliv výraznějšímu oddalování brexitu, protože se bojí nových voleb nebo nového referenda, které by ve finále mohlo celý proces zastavit nebo brexit výrazně změkčit. Ze stejného důvodu si pro-evropští poslanci přejí pravý opak.

Theresa Mayová chce nechat hlasovat o stávající dohodě o brexitu ještě jednou příští týden a pokud neprojde, bude se pravděpodobně na summitu EU pokoušet dohodnout delší odložení brexitu (podle článku 50). I tak ovšem tvrdý brexit není zcela mimo hru. I když ho britští poslanci nechtějí, může k němu dojít, pokud se nebudou schopni dohodnout na takovém oddálení brexitu, které by podepsaly i všechny členské země EU, informuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Témata:  Česko ekonomika Brexit GBP (libra)

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.