Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platy učitelů rostou. Kolik brali v roce 2018?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Za třetí čtvrtletí roku 2018 byl průměrný hrubý měsíční plat učitelů 33.900 korun, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi ministr Robert Plaga (ANO). Za rok 2019 úřad očekává nárůst na 39.000 korun, zda se jej ale podařilo naplnit, bude jisté až začátkem příštího roku. Pro letošní rok vláda schválila zvýšení učitelských platů o deset procent v základu tarifu, které podle Plagy učitelé pocítí ihned, dalších pět procent mohou ředitelé přidat v rámci pohyblivé složky.

"Těch 39.000, co poslední týden běhá, je projekce průměru za rok 2019. To znamená, jestli se ho podařilo naplni,t budeme vědět na začátku roku 2020. Nikdy nepadlo, že to budou mít učitelé od ledna," řekl Plaga. Na zmíněnou částku reagovala také Pedagogická komora, podle níž se v médiích objevují spekulace o výši platů v roce 2019, přestože zatím nejsou k dispozici údaje za minulý rok.

"Upozorňujeme, že je třeba rozlišovat platy a mzdy, pedagogické pracovníky a učitele, průměry včetně vedoucích pracovníků a bez nich. Při rozhodování čerstvých absolventů škol, zda nastoupí do školství či ne, je rozhodující nástupní tarifní plat a perspektiva, po kolika letech praxe dosáhnou na průměrný plat," napsal v prohlášení zaslaném ČTK prezident spolku Radek Sárközi.

Z dosud posledních dostupných dat ministerstva vyplývá, že průměrný měsíční plat zaměstnanců činil ve třetím kvartálu zhruba 28.500 korun, u pedagogických pracovníků 32.300 korun a nepedagogických necelých 19.000 korun. Průměrné měsíční platy zaměstnanců veřejného regionálního školství financované ze státního rozpočtu meziročně vzrostly o 14 procent, v případě učitelů o 14,1 procenta, uvádí dokument, který má ČTK k dispozici.

Témata:  učitelé platy / mzdy Peníze

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.