Dva významní sponzoři kampaně za odchod Británie z Evropské unie nyní očekávají, že země nakonec evropský blok neopustí. Miliardář Peter Hargreaves očekává druhé referendum a manažer hedgeových fondů Crispin Odey hodlá spekulovat na růst libry v důsledku setrvání Británie v EU. Oba agentuře Reuters řekli, že vláda se podle jejich názoru úsilí o opuštění unie vzdá.
Pesimismus obou sponzorů vychází z očekávání, že britský parlament podle všeho příští úterý odmítne připravenou brexitovou dohodu, kterou s Bruselem vyjednala britská vláda. To vyvolává nejistotu ohledně toho, jakým způsobem se brexit uskuteční, a zda vůbec.
Podle Hargreavese, spoluzakladatele makléřské firmy Hargreaves Lansdown, je politická elita rozhodnuta brexit zmařit. To by podle něj vedlo k vytvoření nedůvěry vůči britské politické třídě. Vláda podle něj nejdřív pravděpodobně požádá o prodloužení formálního procesu odchodu z EU a poté vyhlásí druhé referendum.
"Úplně jsem to vzdal. Jsem naprosto zoufalý, nemyslím si, že se brexit vůbec uskuteční," řekl 72letý Hargreaves, který jako jeden z nejbohatších Britů kampani za brexit věnoval 3,2 milionu liber (přes 90 milionů korun).
"Oni (zastánci setrvání v EU) spoléhají na skutečnost, že lidé toho mají tak po krk, že prostě řeknou 'kašlem na to, zůstaneme'. Vidím ten přístup. Problém je, že když se něco nestane tak dlouho, méně vás to štve," řekl Hargreavese.
Odey, který řídí hedgeový fond Odey Asset Management, prozradil, že nyní sází na posilování libry. Jeho vlajkový fond přitom dříve těžil naopak z poklesu britských aktiv a z obav trhu z dopadů brexitu.
Odey před referendem z roku 2016 skupinám usilujícím o odchod země z EU dal 870.000 liber. Na rozdíl od Hargreavese se nedomnívá, že se uskuteční druhé referendum, také on ale předpokládá, že brexit nebude. "Můj názor je, že nenastane," poznamenal Odey. "Zkrátka nevidím, jak by k tomu mělo dojít při takovém složení parlamentu," dodal finančník.
Britský parlament je někdy vnímán jako proevropský, protože zhruba tři čtvrtiny zákonodárců v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v EU. Obě hlavní strany, konzervativci i labouristé, však deklarují, že výsledky referenda je třeba respektovat.
Odey i Hargreaves uvádějí jako jeden z důvodů svého pesimismu nedostatek vůdcovství na straně zastánců brexitu. "Nešťastné je, že téměř nikdo se nepostavil do čela brexitu, takže je bez vedení, což je problém," podotkl Odey.
Možnost, že Británie z Evropské unie neodejde, považuje za reálnou například také britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, a to v případě očekávaného odmítnutí brexitové dohody v parlamentu.
Témata: Brexit, Velká Británie, EU
Související
13. září 2021 11:04
29. března 2021 10:05
6. ledna 2021 17:37
29. prosince 2020 12:30
25. prosince 2020 13:10
14. prosince 2020 14:28