Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brigádníci si od 1. ledna vydělají víc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od 1. ledna 2019 se mění vyměřovací základ u dohody o pracovní činnosti, zkráceně DPČ. Zákonný limit pro povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění se u těchto smluv navyšuje z dosavadních 2 500 Kč na 3 000 Kč hrubého měsíčně. Zaměstnancům na DPČ, kterými jsou nejčastěji studenti, důchodci či matky na mateřské dovolené, tak vzroste čistá mzda i možný rozsah práce. Ostatní náležitosti související s DPČ se nemění.

Práce na DPČ se vyplatí především osobám, které si touto formou přivydělávají k práci u jiného zaměstnavatele, a dále lidem, kteří standardně nemají povinnost účastnit se sociálního a zdravotního pojištění, neboť je za ně platí stát. Typicky jde o studenty, důchodce nebo matky na rodičovské dovolené. „Osob, které nepatří do žádné z těchto skupin a povinné odvody za ně tedy nehradí ani stát ani jiný zaměstnavatel, se v případě příjmů z DPČ do 3 000 korun měsíčně týká pouze osvobození od plateb sociálního, nikoli zdravotního pojištění. U zdravotního pojištění musí i osoby se zaměstnáním malého rozsahu hradit tzv. minimální zálohy osob bez zdanitelných příjmů,“ upozorňuje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR a SK.

Zaměstnanec může mít u jednoho zaměstnavatele sjednaných více dohod o pracovní činnosti najednou. Z hlediska odvodů na sociální a zdravotní pojištění pak není rozhodující výše každého dílčího výdělku, ale jejich součet. Pokud je tento součet měsíčně 3 000 Kč a více, musí pracovník hradit všechny povinné odvody. „Na dohodu o pracovní činnosti lze také pracovat u více zaměstnavatelů souběžně. Vyměřovací základ pro odvody se poté počítá z každé mzdy zvlášť,“ doplňuje Ondřej Wysoglad.

Ostatní podmínky DPČ zůstávají od 1. ledna 2019 zachované. Stále platí, že časový rozsah DPČ je zákonem limitován 20 odpracovanými hodinami týdně, tedy polovinou standardní pracovní doby. Tyto hodiny se dají flexibilně rozložit v rámci celého období, pro které je dohoda sjednána. Nejdelším obdobím pro výpočet průměru odpracovaných hodin je 52 týdnů, tedy jeden kalendářní rok. Novinka také nemění nic na povinnosti pracovníka odvádět daň z příjmu, kterou musí platit vždy bez ohledu na výši výdělku.

Témata:  Brigády práce

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 17:20

Předpověď počasí na noc a středu 16. října

Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude zejména ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplý vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Česká inspekce životního prostředí si posvítí na těžaře z Turówa

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje, zda těžba v uhelném dole Turów na česko-polské hranici způsobuje ekologickou újmu kvůli dlouhodobému úbytku vody na české straně hranice. Nově ČIŽP do řízení zahrnula také polskou těžařskou společnost PGE. Provozovateli dolu inspekce oznámila, že je účastníkem řízení, a že právě po něm by případně mohla česká strana požadovat prevenci a nápravu ekologické újmy způsobené těžbou. Umožňuje jí to zákon o předcházení ekologické újmě.