Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Kdo má nárok?

„Pokud pracujete na DPČ nebo DPP minimálně měsíc, podle zákoníku práce 28 po sobě jdoucích kalendářních dnů, máte nárok na čerpání části dovolené. Zároveň je však potřeba splnit druhou podmínku – odpracovat 80 hodin. Počet hodin vychází ze čtyřnásobku fiktivní týdenní pracovní doby. Ta je u brigádníků stanovena na 20 hodin, což je půlka běžné pracovní doby,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz a dodává: „Pokud však pracujete na více dohod, nárok na dovolenou se vám vypočítává samostatně z každé smlouvy. Jedna dohoda vám skončila a nová na ni bezprostředně u stejného zaměstnavatele navázala? Nárok na dovolenou se bude posuzovat od vzniku první. Má se totiž za to, že se jedná o nepřetržitý pracovněprávní vztah.“

Kolik dní dovolené?

V případě, že vám dává zaměstnavatel čtyři týdny dovolené, což je podle zákona minimum, budete mít za každých odpracovaných 20 hodin nárok na zhruba 1,5 hodiny dovolené. Abyste si mohli během brigády místo čtyřhodinové práce udělat volný den, musíte odpracovat minimálně 60 hodin. Brigádníci, kterým zaměstnavatel poskytuje pětitýdenní dovolenou či v rámci benefitů ještě delší, budou mít poměrnou část vyšší.

Jak si vypočítat dovolenou? 

Vypočítejte počet odpracovaných týdnů. Počet odpracovaných hodin vydělte 20. Výsledek zaokrouhlete na celá čísla dolů. Počet celých odpracovaných fiktivních týdenních pracovních dob vydělte počtem kalendářních týdnů, což je 52. Výsledné číslo vynásobte 20 a poté výměrou dovolené v týdnech. Vyjde vám dovolená v hodinách, která se zaokrouhlí na celé hodiny nahoru. Vzoreček: Počet celých odpracovaných fiktivních týdnů: 52 × 20 × výměra dovolené v týdnech.

Příklad 1

Petra Nováková, která obsluhuje stánek se zmrzlinou, uzavřela v kavárně smlouvu na DPČ od 1. května do 31. srpna. Majitel kavárny poskytuje svým zaměstnancům 5 týdnů dovolené. Během brigády by měla Petra odpracovat 265 hodin. Když odpracuje celou brigádu bez volna, zaměstnavatel jí proplatí 24 hodin dovolené. 265/20 = 12,8 = 12/52 × 20 × 5 = 23,07 = 24 hodin dovolené.

Příklad 2

Student VŠ Karel Dlouhý si chtěl přivydělávat obsluhou pásu ve strojním podniku. Po odpracování prvního týdne však zjistil, že tato forma práce mu nevyhovuje, a smlouvu vypověděl. Pro nesplnění podmínek u něj nárok na dovolenou nevznikl.

Příklad 3

Paní Jana pracuje na DPČ od 1. 1. 2024 jako doplňovačka zboží u firmy, která svým zaměstnancům dává čtyři týdny dovolené na zotavenou. Do června odpracovala 504 hodin, a proto má nárok na 504/20 = 25,2 = 25/52 × 20 × 4 = 38,4 = 39 hodin dovolené.

Co s nevybranou dovolenou?

„Kdybyste si během trvání dohody nestihli zasloužené volno vybrat, po skončení pracovního poměru byste ji dostali proplacenou,“ dodává Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.

Témata:  Brigády dovolená

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.