Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mayová možná bude muset odložit brexit. Najde Británie řešení přes Vánoce?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho bude muset Británie pravděpodobně odložit brexit, pokud má být vyjednán "zcela nový" návrh podoby odchodu z Evropské unie. Britský ministr obchodu Liam Fox upozornil, že jednání s Evropskou unií ohledně "pojistek" určených britskému parlamentu při schvalování rozvodové dohody si vyžádá nějaký čas. Rozhodnutí o dohodě dojednané premiérkou Theresou Mayovou se podle něj očekává po Novém roce.

Británie bude pravděpodobně muset svůj odchod z EU odložit nebo "pro tuto chvíli" zrušit oznámení o odchodu, pokud chce předložit zcela nový brexitový návrh, upozornil dnes Coveney.

"Pokud z Británie přijde zcela nový návrh, myslím, že to nepochybně bude vyžadovat mnohem více času na zvážení ze strany EU a že by to pravděpodobně znamenalo prodloužení platnosti článku 50 nebo dočasné odstoupení od článku 50," řekl Coveney televizi RTÉ s odkazem na článek, jímž se řídí okolnosti britského odchodu z bloku. Šéf irské diplomacie tak odpověděl na otázku, jak by EU reagovala na požadavek většiny britského parlamentu na jinou než stávající dohodu.

"Ale myslím, že by to bylo pro Británii těžké rozhodnutí a Theresa Mayová řekla, že to nechce," zdůraznil irský politik.

Britský ministr obchodu Fox dnes upozornil, že o osudu stávající dohody se rozhodne po Novém roce. "Premiérka zítra (v pondělí) podá aktuální informace, v úterý bude hovořit ke kabinetu, je naprosto jasné, že EU chápe, v čem je problém. A teď je otázkou, zda dokážeme najít mechanismus provedení pojistky způsobem, který skutečně odstraní ony obavy," řekl Fox BBC.

Hlavním sporným bodem brexitu je pro britské poslance takzvaná irská pojistka, jejímž smyslem je zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Její kritici se obávají, že by toto záložní řešení připoutalo Británii k EU na neomezeně dlouhou dobu.

Fox řekl, že politici budou východisko hledat přes Vánoce a že rozhodnutí a že rozhodnuto bude někdy po Novém roce.

Témata:  Brexit Velká Británie EU Theresa Mayová

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:43

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy