Mayová možná bude muset odložit brexit. Najde Británie řešení přes Vánoce?

Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho bude muset Británie pravděpodobně odložit brexit, pokud má být vyjednán "zcela nový" návrh podoby odchodu z Evropské unie. Britský ministr obchodu Liam Fox upozornil, že jednání s Evropskou unií ohledně "pojistek" určených britskému parlamentu při schvalování rozvodové dohody si vyžádá nějaký čas. Rozhodnutí o dohodě dojednané premiérkou Theresou Mayovou se podle něj očekává po Novém roce.

Ilustrační fotografie

Británie bude pravděpodobně muset svůj odchod z EU odložit nebo "pro tuto chvíli" zrušit oznámení o odchodu, pokud chce předložit zcela nový brexitový návrh, upozornil dnes Coveney.

"Pokud z Británie přijde zcela nový návrh, myslím, že to nepochybně bude vyžadovat mnohem více času na zvážení ze strany EU a že by to pravděpodobně znamenalo prodloužení platnosti článku 50 nebo dočasné odstoupení od článku 50," řekl Coveney televizi RTÉ s odkazem na článek, jímž se řídí okolnosti britského odchodu z bloku. Šéf irské diplomacie tak odpověděl na otázku, jak by EU reagovala na požadavek většiny britského parlamentu na jinou než stávající dohodu.

"Ale myslím, že by to bylo pro Británii těžké rozhodnutí a Theresa Mayová řekla, že to nechce," zdůraznil irský politik.

Britský ministr obchodu Fox dnes upozornil, že o osudu stávající dohody se rozhodne po Novém roce. "Premiérka zítra (v pondělí) podá aktuální informace, v úterý bude hovořit ke kabinetu, je naprosto jasné, že EU chápe, v čem je problém. A teď je otázkou, zda dokážeme najít mechanismus provedení pojistky způsobem, který skutečně odstraní ony obavy," řekl Fox BBC.

Hlavním sporným bodem brexitu je pro britské poslance takzvaná irská pojistka, jejímž smyslem je zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Její kritici se obávají, že by toto záložní řešení připoutalo Británii k EU na neomezeně dlouhou dobu.

Fox řekl, že politici budou východisko hledat přes Vánoce a že rozhodnutí a že rozhodnuto bude někdy po Novém roce.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky