Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost zůstala v listopadu na říjnových číslech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Bidvine **www.bidvine.com**

Nezaměstnanost v listopadu zůstala na říjnových 2,8 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Za nízkým počtem lidí bez práce je podle nich stále dobrý výkon ekonomiky a přetrvávající nedostatek pracovníků, především v průmyslu a stavebnictví. Údaje o listopadové nezaměstnanosti zveřejní Úřad práce ČR v pondělí 10. prosince.

"Míra nezaměstnanosti podle našich odhadů nalezla v říjnu své dno tohoto roku a v listopadu na těchto hodnotách zůstane. V prosinci by pak měla míra nezaměstnanosti kvůli sezónním faktorům opět mírně vzrůst. Na dlouhodobě přehřátém trhu práce to však nic nemění," uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Zpomalení české ekonomiky se podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka do situace na pracovním trhu zatím nepromítá. "I v listopadu byl patrný převis poptávky po zaměstnancích ze strany firem nad jejich nabídkou a tento nesoulad bude i v nadcházejících čtvrtletích hlavním důvodem pokračujícího rychlého růstu mezd," uvedl. Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok bude pravděpodobně podle něj 3,2 procenta. "Zároveň je však třeba zmínit, že prostor pro další pokles nezaměstnanosti je již jen velmi omezený," dodal Novák.

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke upozornila, že v průmyslu i ve stavebnictví se nadále projevuje nedostatek zaměstnanců. "Očekáváme, že podíl nezaměstnaných v listopadu opět o pár setin poklesl, z důvodu zaokrouhlování se však udrží na říjnových 2,8 procenta," uvedla.

Témata:  nezaměstnanost ekonomika lidé práce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.