Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pro Česko je důležité, aby brexit nenarušil vzájemný obchod

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické deklarace o budoucích vztazích důležité, aby po roce 2020 nebyl narušen vzájemný obchod s Británií. Novinářům to dnes řekl český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař před mimořádným jednání Rady pro všeobecné záležitosti, která se v Bruselu zabývá přípravou nedělního mimořádného unijního summitu k brexitu.

Unijní vyjednavač Michel Barnier už minulou středu zveřejnil s britskou stranou předjednaný text dohody o britském odchodu. Učinil tak poté, co se skoro šestisestránkovým dokumentem po zdlouhavé diskusi souhlasila britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale ještě čeká hlavní zkouška, kterou bude hlasování zatím skeptického britského parlamentu.

Na unijní straně musí text potvrdit na politické úrovni nejprve šéfové států a vlád ostatních 27 zemí EU, což by se mělo stát právě na summitu v neděli. Následně je potřeba potvrzení v europarlamentu a nakonec většinový souhlas členských zemí.

Text dohody ale ještě není zcela dokončen. Podle dostupných informací zbývá například místo popisu "20XX" dopsat konkrétní rok, do kterého by mohlo být v případě potřeby jednou prodlouženo přechodné období nyní plánované do konce roku 2020. Podle diplomatů Barnier navrhuje rok 2022, rozhodnuto ale není. Některé země mají navíc další připomínky.

Doufáme, že nebude třeba text znovu otevírat a že dnes bude přijatelný pro EU27," poznamenal Chmelař. Text dohody v národních jazycích dostaly členské státy unie k dispozici v neděli.

Větší debata se ale nyní na půdě EU27 odehrává okolo politické deklarace, právně nezávazného textu popisujícího, jak by si obě strany přály, aby jejich vztahy vypadaly po konci přechodného období.

Dokument, který v mnoha ohledech doplňuje onu "rozvodovou smlouvu", bude spolu s ní základem pro práci na konkrétních dohodách v řadě oblastí - od obchodu přes obranu a bezpečnost po spolupráci třeba ve vědě či školství.

Na stole mají diplomaté a vlády od minulého týdne asi šest stránek s přehledem toho, co by deklarace měla obsahovat. Nyní ji na tomto základě vyjednavači obou stran domlouvají, hotovo by chtěli mít ve čtvrtek.

"Chceme co nejtěsnější možný vztah, při zachování práv a závazků britské strany. Pro ČR specificky je v této souvislosti důležité, aby po roce 2020 nebyly narušeny naše vzájemné obchodní vztahy," upozornil český státní tajemník pro EU. Chmelař uvedl, že některé členské státy mají k návrhu textu své individuální požadavky, například související s rybolovem či britskými možnostmi podílet se na evropských obranných projektech a podobně. ČR podle svého zástupce žádné vlastní specifické požadavky v této chvíli nemá.

"Nezapomínejme, že to není právně závazný text, ale jsme odhodláni plnit ho na politické úrovni," připomněl Chmelař. Novinářům řekl, že podle jeho názoru se politická situace v Británii uklidní a EU27 bude mít za kanálem La Manche jako partnera vládu s většinovou podporou v parlamentu. "Nemyslím, že je něco, co by nás dnes vedlo ke zrušení (nedělního) summitu," dodal.

Témata:  Brexit Česko Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.