Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Britské firmy jsou nejpesimističtější od roku 2009

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Britské podniky jsou ohledně svých vyhlídek nejpesimističtější minimálně od roku 2009. Na jejich podnikatelské plány mají negativní dopad obavy související s připravovaným odchodem Británie z Evropské unie. Podle agentury Reuters to vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit.

Průzkum se uskutečnil ve druhé polovině října a mimo jiné ukázal, že na podnikatelskou důvěru má největší negativní vliv politická nejistota. Podíl firem, které v příštích 12 měsících očekávají vzestup podnikatelské aktivity, se snížil na 32 procent z 39 procent v předchozímu průzkumu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 2009, kdy společnost IHS Markit tyto průzkumy zahájila.

"Údaje od respondentů signalizují, že obavy spojené s brexitem mají výrazný dopad na plány na podnikové investice a přijímání zaměstnanců," uvedl ekonom IHS Markit Tim Moore. "Útlum investičních plánů lze sice zčásti připsat na vrub slabší světové poptávce, nejnovější údaje z Británie jsou ale znatelně horší než jinde v Evropě a v dalších vyspělých ekonomikách," dodal.

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se ve třetím čtvrtletí zvýšil proti druhému kvartálu o 0,6 procenta. Dosáhl tak nejprudšího mezičtvrtletního růstu od roku 2016. Mezinárodní měnový fond (MMF) nicméně minulý týden varoval, že odchod z EU bez dosažení přechodné obchodní dohody by Británii ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent HDP, tedy asi o čtyřletý hospodářský růst.

Témata:  Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.