Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cukr a káva jako na houpačce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cukr i káva v posledních týdnech oživily skoro až k 25 %. Po měsících prodeje dosáhl minulý měsíc cukr desetiletého minima a káva dvanáctiletého. Hlavním motorem pokračujícího oslabení je propad brazilského realu v posledních měsících, protože Brazílie je hlavním producentem obou komodit, informuje Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Kromě silného dolaru zejména vůči měnám rozvíjejících se zemí pomohla k poklesu realu také nejistota ohledně nadcházejících brazilských voleb. Brazilský real se minulý měsíc ocitl na rekordním minimu vůči dolaru. Od ledna už oslabil o třetinu a nyní se před prvním kolem voleb začal zotavovat, protože většina lidí věří, že Bolsonaro, který je vnímán jako více nakloněný trhům, by mohl porazit Haddada.

Káva i cukr zareagovaly na zotavení realu tak výrazně zejména proto, že hedgeové fondy si vybudovaly výrazné krátké pozice. Jakmile se technické a do jisté míry i fundamentální vyhlídky začaly projevovat příznivěji, musely své krátké pozice snížit a zotavení mohlo odstartovat.

Zatímco fundamentální ukazatele u kávy nepodporují výrazné zvýšení cen, cukr by mohl najít větší podporu. Indie v nedávných měsících naznačila, že hodlá dovolit zvýšení vývozu, aby podpořila cukrovary, které trpí vysokým stavem zásob a nízkými cenami. Avšak po výrazném zvýšení cen je možné, že potřeba podpořit vývoz není tak urgentní. Změna cenové politiky vůči benzínu, kterou vidíme u brazilské vlády – a Brazílie je největším světovým spotřebitelem cukrové třtiny – směrem k výrobě etanolu, znamená, že palivo z cukrové třtiny bude mít větší konkurenceschopnost.

Pokud jde o dopad na Blízký Východ, předpokládám, že nárůst cen těchto dvou komodit bude znatelný, ale zřejmě nikoli v takovém rozsahu, aby ovlivnil stravovací návyky spotřebitelů.

Témata:  potraviny cukr Káva

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy