Dukovany díky tuhým mrazům vyrábí více elektřiny

Současné tuhé mrazy vyhovují jaderné elektrárně Dukovany. Jak agentuře Mediafax potvrdil ve čtvrtek mluvčí elektrárny Petr Spilka, elektrárenské turbíny mají v při nízkých teplotách vyšší výkon.

660

Jaderná elektrárna v současných tuhých mrazech vyrábí více elektřiny, než při běžných teplotách. Důvodem je extrémně studená voda chladící elektrárenské turbíny. "Na konci turbíny v jejím kondenzátoru je díky chladné chladící vodě dokonalejší vakuum. Díky většímu podtlaku pak mají turbíny větší výkon," vysvětlil Spilka.

Zatímco v létě všech osm turbín dosahuje i při plném provozu všech osm turbín maximálního výkonu 1930 megawatů, při současných mrazech je to až 1975 megawatů. V provozu je přitom kvůli odstávce 3. bloku jen šest turbín. Při plném provozu všech osmi by tak byl rozdíl ještě vyšší.

"Současná zima také umožňuje odstavit některé chladící věže z plného provozu a ušetřených cca 5MW elektřiny na jednu odstavenou věž poslat do veřejné elektrické sítě. I tak je totiž chladící voda dost chladná," dodal Spilka.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky