Současná ekonomická situace seniorů není nejlepší, v budoucnu ale může být ještě hůře. Podle odborníků na tom nese vinu vláda, ale i sami důchodci, prakticky jen tím, že odcházejí do důchodu.
Ekonom Jan Švejnar nevidí ze současné situace východiska. Podle něj jsou na stole jen dvě varianty, buď bude stát platit velmi nízké důchody velkému počtu lidí, nebo platit vyšší důchody menšímu počtu lidí.
Uvedl to v České televizi s tím, že Česko se dostatečně nestará o opravdu staré důchodce, kteří už na sebe nemohou vydělávat. Vinu ale nesou i sami senioři, a to tím, že odcházejí do penze, ačkoliv by ještě mohli pracovat.
Ve světle tohoto tvrzení by proto Švejnar upřednostňoval variantu, kdy by stát platil vyšší důchody menšímu počtu lidí, tedy těm nejstarším penzistům. Naopak těm, kteří jsou práceschopní, by měl dát vyšší důchody jen v případě, že odejdou do penze později. V opačném případě, pokud se jim nechce pracovat, by měli penze nízké.
Ekonom by také navrhoval zrušení zastropovaného věku odchodu do důchodu, který je nyní nastaven na 65 let. Podle něj by bylo efektivní nahradit ho pohyblivým stropem.
Podle Švejnara je totiž průměrný věk dožití v současnosti mnohem delší než věk odchodu do důchodu, neobává se proto toho, že by lidé odcházeli z práce rovnou "do rakve".
Sám se ale obává, že v Česku v poslední době bují spíše opačný trend, kdy budou mít lidé velmi nízké důchody, ale dostane je více lidé. K této situaci podle něj Česko přistoupí tak, že důchody bude zvyšovat pomalu, až se možná přidávání úplně zastaví.
Témata: důchody, důchodci, Jan Švejnar
Související
21. října 2024 9:05
19. října 2024 18:37
4. října 2024 9:59
1. října 2024 9:48
21. září 2024 9:45
10. září 2024 21:28