Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se nestará o opravdu staré důchodce, uvedl ekonom

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současná ekonomická situace seniorů není nejlepší, v budoucnu ale může být ještě hůře. Podle odborníků na tom nese vinu vláda, ale i sami důchodci, prakticky jen tím, že odcházejí do důchodu.

Ekonom Jan Švejnar nevidí ze současné situace východiska. Podle něj jsou na stole jen dvě varianty, buď bude stát platit velmi nízké důchody velkému počtu lidí, nebo platit vyšší důchody menšímu počtu lidí.

Uvedl to v České televizi s tím, že Česko se dostatečně nestará o opravdu staré důchodce, kteří už na sebe nemohou vydělávat. Vinu ale nesou i sami senioři, a to tím, že odcházejí do penze, ačkoliv by ještě mohli pracovat.

Ve světle tohoto tvrzení by proto Švejnar upřednostňoval variantu, kdy by stát platil vyšší důchody menšímu počtu lidí, tedy těm nejstarším penzistům. Naopak těm, kteří jsou práceschopní, by měl dát vyšší důchody jen v případě, že odejdou do penze později. V opačném případě, pokud se jim nechce pracovat, by měli penze nízké.

Ekonom by také navrhoval zrušení zastropovaného věku odchodu do důchodu, který je nyní nastaven na 65 let. Podle něj by bylo efektivní nahradit ho pohyblivým stropem.

Podle Švejnara je totiž průměrný věk dožití v současnosti mnohem delší než věk odchodu do důchodu, neobává se proto toho, že by lidé odcházeli z práce rovnou "do rakve".

Sám se ale obává, že v Česku v poslední době bují spíše opačný trend, kdy budou mít lidé velmi nízké důchody, ale dostane je více lidé. K této situaci podle něj Česko přistoupí tak, že důchody bude zvyšovat pomalu, až se možná přidávání úplně zastaví.

Témata:  důchody důchodci Jan Švejnar

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy