Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stanjura: Legislativní nouze k důchodům je nutná, hrozí hospodářské škody

Důchodci, ilustrační fotografie
Důchodci, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Projednání nižší mimořádné valorizace důchodů ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze je oprávněné, protože státu hrozí velké hospodářské škody. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neobává se, že by kvůli využití stavu legislativní nouze mohl zákon zrušit Ústavní soud. Vláda podle něj nepřipravuje náhradní způsoby, jak by v takovém případě valorizaci snížila.

K mimořádné valorizaci důchodů musí stát přistoupit kvůli vysoké lednové inflaci. Podle nynějších pravidel průměrná starobní penze měla vzrůst od června o 1770 korun, vládní návrh počítá s růstem o 760 korun. Sněmovna by o návrhu měla jednat v úterý ve stavu legislativní nouze.

"Stav legislativní nouze není nic, co by se nepoužívalo relativně často. Jsou přesně definované důvody, pro které se dá použít. V tomto případě to, že hrozí značné hospodářské škody," řekl Stanjura.

Podle něj kabinet musí institut legislativní nouze využít i kvůli postoji opozice, která blokuje řádné fungování Sněmovny. "Jestli řekneme běžné lhůty a podíváme se, jak se chová opozice, tak nic takového jako běžná lhůta (projednávání) neexistuje," řekl. "I kdyby to tam (ve Sněmovně) bylo v listopadu, myslíte, že bychom dnes byli dál? Že bychom měli už projednáno třeba první čtení? Vidíme každý týden, jak se chová opozice. Nejsme schopni projednávat standardní body," dodal.

Opozice změnu valorizace odmítá podpořit, hrozí stížností k Ústavnímu soudu a obstrukcemi ve Sněmovně. Stanjura dnes řekl, že se ústavní stížnosti neobává. "My jsme přesvědčeni, že žádný problém není, že postupujeme podle ústavy," řekl. Kabinet proto náhradní řešení pro případ neúspěchu u Ústavního soudu neplánuje. Ministr zároveň zdůraznil, že každé rozhodnutí Ústavního soudu bude respektovat.

Témata:  Zbyněk Stanjura důchody důchodci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy