Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Elektřina může zdražit. Stanjura mlží, uvedl server

Zbyněk Stanjura /ODS/
Zbyněk Stanjura /ODS/
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministr financí Zbyněk Stanjura nakonec nenašel způsob, jak v příštím roce snížit dotační toky pro zelené zdroje energie, zejména pro solární provozovatele, kteří mají zajištěnou dvacetiletou státní podporu. I když se o snížení podpory pokoušel už loni, obával se reakce solárníků a možných arbitráží. Ve schváleném návrhu rozpočtu tak zůstala částka 8,5 miliardy korun pro tento mandatorní výdaj, zatímco chybějících více než 22 miliard bylo přeneseno na ministerstvo průmyslu, které má hledat úspory nebo upravit legislativu pro snížení podpory. Uvedl to server Echo24.

Ministerstvo financí plánuje brzy zveřejnit podrobnosti o svém záměru snížit objem prostředků na podporu zelených zdrojů. Michaela Lagronová z ministerstva uvedla: „Ten záměr je snížit celkový objem prostředků na podporované zdroje a k tomu se dá využít asi šest nástrojů, které jsou buď legislativního, nebo kontrolního či exekutivního charakteru.“ Dále dodala, že snížení prostředků by mělo dopad na platby nejen v roce 2025, ale i v letech 2026 a 2027.

Ministr financí Zbyněk Stanjura prohlásil, že pro příští rok by mělo stačit navrhovaných 8,5 miliardy korun. „Když se nám podaří razantně snížit celkový objem dotací, tak nejenom že osm a půl miliardy bude stačit, ale současně bychom případně mohli i platby domácností a ostatních spotřebitelů snížit,“ dodal.

Ministerstvo financí spolu s resortem průmyslu a obchodu usiluje o snížení celkového objemu plateb na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Ondřej Macura z ministerstva uvedl: „Platí, že ministerstvo financí pracuje spolu s resortem průmyslu a obchodu na tom, jak celkový objem plateb na POZE snížit... Pokud by se řešení nalézt podařilo, mohla by být šance v příštím roce zachovat stávající platby jako letos a od roku 2026 by mohly platby dokonce klesnout.“ Dále dodal, že jakmile bude nalezeno řešení, ministerstvo ho představí veřejnosti.

Macura rovněž informoval o probíhajících jednáních se Svazem průmyslu a dopravy a Hospodářskou komorou týkajících se firem připojených na vysokém nebo velmi vysokém napětí. Zároveň upozornil, že výše podpory závisí na ceně silové elektřiny na trhu, přičemž příští rok by účet za solární boom mohl dosáhnout rekordních 31,2 miliardy korun kvůli poklesu tržní ceny elektřiny a rozšiřování okruhu příjemců dotací.

Ministerstvo financí rozporovalo požadavek ministerstva průmyslu na podporu ve výši 31,2 miliardy korun a vyžaduje detailní rozpis této částky vynaložené na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Jak uvedlo ministerstvo financí: „Chce vidět detailní rozpis celé částky... a částky, která má jít ze státního rozpočtu. Tento rozpis by měl specifikovat, jak by podpora měla být skutečně rozdělena mezi jednotlivé druhy podpor a druhy POZE dle technologie výroby.“

Podle aktuálních odhadů zaplatí domácnosti a podniky letos celkem 24 miliard korun na podporu zelených zdrojů, přičemž domácnosti již platí maximální částku 599 korun za MWh. Svaz průmyslu a dopravy usiluje o snížení této částky, argumentujíc potřebou zajištění konkurenceschopnosti České republiky. Ministerstvo průmyslu varuje, že pokud zůstane dotace ze státního rozpočtu na úrovni 8,5 miliardy, dojde k nutnosti zvýšení plateb pro větší podnikatele a domácnosti. Ministerstvo dodává: „A to nad rámec současné maximální platby stanovené v zákoně,“ čímž naznačuje, že bude potřeba legislativní změna. Zvýšení plateb pro domácnosti je ale téměř vyloučené.

Bude zajímavé sledovat, jak se ministerstvo průmyslu postaví k plánovaným změnám a zda vyjde Zbyňku Stanjurovi vstříc. Podle vyjádření ministerstva průmyslu se očekává, že podporu vyplatí státní Operátor trhu s elektřinou (OTE). „Během vyjednávání o státním rozpočtu vložilo ministerstvo průmyslu a obchodu příslušný návrh nařízení vlády do meziresortního připomínkového řízení v souladu se zákonem o podporovaných zdrojích energie. Jednání o nařízení k POZE vláda odložila a k tomuto tématu se v nejbližší době vrátí,“ uvedl mluvčí resortu průmyslu Vojtěch Srnka.

Podle mluvčího bude potřeba navýšit prostředky pro Operátora trhu s energiemi, který vyplácí majitelům podporu. „Bude to však více než 22 miliard vyplacených na dluh, protože státní rozpočet by měl operátorovi peníze na podporu proplatit. Pokud je tedy nenajde, půjčí si je.“ Tento přístup by mohl vést k vytváření skrytých dluhů, podobně jako když stát přesunul část výdajů do mimorozpočtových fondů, což by mohlo ještě více zatížit rozpočet.

Témata:  elektřina Zbyněk Stanjura Jozef Síkela (STAN)

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.