Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet důchodců, kterým chodí peníze z Česka, stoupá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přibývá důchodců a důchodkyň, jimž se z Česka vyplácí penze do zahraničí. Za posledních deset let počet vzrostl zhruba o dvě třetiny. Loni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) posílala peníze do ciziny zhruba 98.300 penzistům a penzistkám, v roce 2010 jich bylo asi 59.600. Nejvíc důchodů putovalo na Slovensko, a to přes 35.300. Vyplývá to ze statistik ČSSZ.

Starobní či invalidní důchod z Česka dostávají lidé, kteří v republice pracovali a odváděli důchodové pojištění a splnili další podmínky. Vdovské, vdovecké a sirotčí důchody připadají pozůstalým manželkám, manželům a dětem. Do budoucna počet českých penzí, které se budou posílat do ciziny, nejspíš ještě poroste. Zahraničních pracovníků, kteří také do důchodového systému přispívají, totiž v posledních letech přibývalo.

Do slovenské části bývalého společného státu správa loni posílala zhruba 20.800 starobních důchodů. O 3900 penzí méně se vyplácelo seniorům do Německa. Následovalo Polsko s 13.700 starobními důchody. V první desítce zemí jsou pak ještě Kanada, USA, Švýcarsko, Rakousko, Austrálie, Řecko a Bulharsko. Do těchto států úřad posílá peníze 1600 až 4000 seniorů a seniorek.

Na Slovensko putuje i nejvíc českých invalidních, vdovských a sirotčích penzí. Nejvíc vdoveckých penzí z ČR ale dostávají muži v Německu.

Mezi deseti státy, kam se z ČR vyplácí nejvíc invalidních důchodů, patří vedle sousedních zemí pak ještě Británie, Bulharsko, Ukrajina, Španělsko, Švýcarsko a Švédsko. V každém z těchto států jsou to desítky důchodů. Například v roce 2010 na Ukrajinu putovalo 16 českých invalidních penzí, loni 63. Na Slovensku českou invalidní penzi pobírá zhruba 8100 lidí, v Polsku asi 1100, v Německu kolem 800 a v Rakousku zhruba 260.

Vyplácení peněz má na starosti Česká národní banka (ČNB). Sociální správa jí dává příkazy k výplatě v českých korunách. ČNB poté částky vyplácí přes partnerské banky v cizině, a to v eurech, dolarech, librách a dalších šesti měnách. "ČSSZ zadává příkazy ČNB vždy ve výši, která byla příjemci důchodu přiznána. Skutečně vyplacená částka se může lišit v závislosti na kurzu měny a poplatcích místních bank," uvedla sociální správa.

Aby mohli lidé důchod do zahraničí dostávat, musí pravidelně vyplňovat potvrzení o žití v cizině a také žádost o výplatu do zahraničí. Formuláře jsou na webu úřadu. Doklady je možné poslat poštou s ověřeným podpisem. K elektronickému podání musí mít lidé elektronický podpis.

Potvrzení o žití předkládají důchodci v intervalech, které si sami určí. Penze se pak vyplácí zpětně za dobu od poslední výplaty do měsíce, ve kterém člověk dodal potvrzení o žití. "Důchod je vyplacen vždy, když ČSSZ obdrží ověřený doklad o žití. Intervaly předkládání potvrzení v zásadě určují i intervaly výplaty. Zašle-li ho klient dvakrát ročně, je výplata důchodu za zpětné období provedena rovněž dvakrát ročně," sdělila správa. Už dřív uvedla, že výplata penzí do zahraničí je administrativně náročná. Každý případ se musí posuzovat zvlášť.

Témata:  důchodci důchody

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

16. listopadu 2024 11:56

Eurojackpot způsobil radost na Slovensku. Vyherce byl blízko miliardám, získal „alespoň“ miliony

V úterním losování Eurojackpotu se blížil k historickému rekordnímu jackpotu. Neznámý slovenský hráč uhodl všechna hlavní čísla, ale jedno dodatkové mu uniklo. Místo obří výhry 2,5 miliardy korun si tak odnáší „pouze“ 22 milionů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.